Sbírka pro děti horníků zabitých výbuchem vynesla přes čtyři miliony

  14:12
Na účet Spolku svatá Barbora poslali lidé 4 051 361 korun. Peníze jsou pro děti obětí nedávné tragédie ve Stonavě na Karvinsku. V další sbírce organizované Nadací OKD, která je určena na podporu rodin havířů, jsou zatím necelé dva miliony korun.

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Sbírka skončila v úterý 15. ledna. Prostředky rozdělíme rovným dílem mezi nezaopatřené děti horníků, kteří přišli o život při neštěstí 20. prosince v Dolu ČSM - Sever. Firmy, které postižené horníky zaměstnávaly, tvrdí, že mají devět až patnáct dětí,“ uvedla předsedkyně Spolku svatá Barbora Monika Němcová.

Podotkla, že přesný počet bude znát ve chvíli, kdy se spolku přihlásí všechny matky a upřesní, kolik dětí je nezaopatřených a studujících.

„Rozhodli jsme, že v první fázi rozdělíme alespoň část peněz mezi rodiny, které se již u nás zaevidovaly, aby je co nejdříve mohly použít,“ řekla Němcová. S ohledem na pozůstalé odmítla poskytnout podrobnější informace.

Fotogalerie

Spolek je připraven kromě jednorázové finanční pomoci podporovat tyto děti i do budoucna.

„Od začátku jsme pomohli více než sto padesáti hornickým sirotkům. K 19. prosinci jsme jich podporovali 42. Pomoc Barborky, jak spolku říkáme, spočívá hlavně v dlouhodobé podpoře vzdělání, volnočasových aktivit i zdravotní péče,“ dodala Němcová s tím, že děkuje všem dárcům, kterým není lhostejný osud dětí, jejichž otcové zemřeli v dole.

Dvacátého prosince po výbuchu metanu zahynulo v Dole ČSM třináct mužů, většina z Polska. Další byli zranění. Do nemocnic odvezly sanitky čtyři horníky. Dva se dostali rychle domů, další dva strávili Vánoce na popáleninové klinice Fakultní nemocnice Ostrava.

Jednoho propustila nemocnice 9. ledna. Druhý ale bojoval o život a rodina už si nepřeje poskytovat další informace.

Autor: