Tradiční výstava Vánoce na Veselém Kopci aneb Vánoční těšení bude v expozici lidového stavitelství na Veselém Kopci u Hlinska zahájena tuto sobotu

  7:40
Největší muzeum v přírodě v Čechách letos roubenky upraví tak, aby nám přiblížily atmosféru příprav i oslavy Štědrého večera v období od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Dozvíte se například, jak vypadal Štědrý večer bez vánočního stromečku, co nesmělo chybět na štědrovečerním stole a na co se dříve děti nejvíce těšily. Ale také si budete moci prohlédnout tradiční pečivo, ozdoby, které se od konce 19. století věšely na vánoční stromeček.

Skanzen na Veselém Kopci | foto: MF DNES

Každý den trvání výstavy budou pozvaní lidoví výrobci předvádět zhotovování vánočních předmětů: ozdob a hraček z přírodnin, korálkových ozdob, malování skleněných ozdob, perníku tlačeného do forem, pečení zvykoslovného pečiva a dalších. Výstavu o víkendech zpestří bohatý kulturní program.

V sobotu 2.12. potěší koledy zazpívané mužským pěveckým svorem Bratříčci ze Slovácka,
3.12. můžete na Veselém Kopci potkat mikulášský průvod, pro malé návštěvníky budou dokonce připraveny dárečky a koledy k tomu zazpívá folklorní soubor Baldrián z Pardubic,
9.12. čekají koledy zahrané a zazpívané dudáky souboru Přidus z Přibyslavi a staročeská zabíjačka v Hospodě Na vejměnku. Výstavu zakončí v neděli 10.12. Předvánoční jarmark, kterého se zúčastní vybraní řemeslníci z celé České republiky. Jarmark budou provázet koledy v podání Pouličníků z Tábora.

Vánoční výstava na Veselém Kopci bude otevřena do 10.12. denně (i v pondělí 4.12.) od 9 do 16 hodin. Přijďte si užít poklidnou atmosféru staročeských Vánoc, kterou na Veselém Kopci naleznete.

Podrobnosti k výstavě najdete na: www.vesely-kopec.eu