Pardubická nemocnice mění úklid i stravování, firma lobbisty Horáčka končí

  15:30
Nemocnice Pardubického kraje se zbavuje kontraktů s První chráněnou dílnou, kterou vlastní lobbista Tomáš Horáček obviněný z korupce. V pardubické nemocnici firma získala 12 zakázek za 93 milionů korun. Kraj s ní končí i přesto, že smlouvy nechal prověřit a dospěl k závěru, že jsou v pořádku.

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„V současné době jsou ve výpovědi všechny smlouvy, které byly v průběhu minulých let uzavřeny s První chráněnou dílnou, a to až na jednu týkající se služeb odpadového hospodářství. Ta je nicméně časově ohraničená jedním rokem a její platnost skončí přibližně ve stejné době jako například smlouva na služby spojené s úklidem, kterou Nemocnice Pardubického kraje vypověděla k 31. lednu 2019,“ řekla Kateřina Semrádová, vedoucí oddělení komunikace a marketingu Nemocnice Pardubického kraje.

Firmy napojené na Tomáše Horáčka obchodovaly ve velkém se státem. Na ministerstva, do nemocnic, státním i městským podnikům, úřadům i policii dodávají techniku či léky a zajišťují ostrahu nebo úklid. První chráněná dílna je největší z nich.

Horáček čelí spolu s dalšími lidmi obvinění v kauze údajných manipulací s nemocničními zakázkami, podle policie byl ústřední postavou kauzy. V lednu byl propuštěn z vazby, ve věznici v Litoměřicích strávil přes půl roku. Obvinění se podle dostupných informací netýkala kontraktů, jež byly uzavřeny s Nemocnicí Pardubického kraje.

Horáček si údajně řekl o úplatek 7,2 milionu korun za to, že firmě MW Dias zajistí vítězství v zakázce na úklid v Nemocnici Na Bulovce, která byla vyhlášena na podzim 2017.

Firmy zapletené do údajné korupce, tedy MW-Dias i První chráněná dílna, se zúčastnily i dvou výběrových řízení na zajištění úklidu v pardubické a litomyšlské nemocnici na konci roku 2016. Zatímco První chráněná dílna vyhrála soutěž na úklid v Pardubicích za 71,2 milionu korun, firma MW-Dias zvítězila v boji o kontrakt na úklid v Litomyšli za 31,9 milionu korun.

Od 1. srpna letošního roku by v Pardubicích měl začít uklízet jiný dodavatel. Naopak v Litomyšli MW-Dias zůstává. V nové soutěži, do níž se přihlásili čtyři uchazeči, firma MW Dias opět vyhrála.

Mediální zástupce společnosti MW Dias Petra Nandrážiová uvedla, že společnost nikdy nejednala s Tomášem Horáčkem o zakázce na úklid Nemocnice Na Bulovce a odmítá, že by měla být zapletena do jakékoliv korupce.

Nemocnice si začne vařit sama

Pardubický kraj loni prověřil ve společnosti Nemocnice Pardubického kraje všechny soutěže, v nichž figurovala společnost První chráněná dílna. Kontrola dospěla k závěru, že vše bylo až na formální chyby v pořádku.

„I přesto, že se našich nemocnic vyšetřování této společnosti netýkalo a netýká, tak jsme si jako kraj chtěli praxi v našich nemocnicích prověřit,“ uvedl k tomu krajský radní odpovědný za zdravotnictví Ladislav Valtr.

Nemocnice po 18 letech také mění dodavatele na zajištění stravování. MF DNES už před sedmi lety upozornila na to, že dozorčí rada Pardubické nemocnice měla na stole analýzu, podle níž zdravotnické zařízení přichází o miliony korun, neboť cena za jídlo od společnosti Multi-Catering je zbytečně vysoká.

Nespokojenost tehdy vyjádřil i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. V dotaznících si pacienti stěžovali i na kvalitu. Přesto veřejnou soutěž na nového dodavatele nemocnice nevyhlásila. Vedení nemocnice tehdy tvrdilo, že smlouva je prakticky nevypověditelná v souvislosti s dotací na stravovací provoz.

 „Od 1. května letošního roku přechází celý stravovací provoz přímo pod naši společnost. Pacientské i zaměstnanecké stravování tak budeme od května provozovat ve vlastní režii,“ uvedla Kateřina Semrádová.

„Naše společnost nikdy neobdržela výpověď od nemocnice, naopak tuto podala sama z důvodů ekonomické, generující společnosti ztrátu v řádech milionů ročně,“ reagovala na informaci nemocnice jednatelka společnosti Jednatel Multi-Catering Daria Choděrová.