Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

  15:36
Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku exhejtmana z ODS, si krajští radní objednali personální audit. Hejtman Martin Netolický z ČSSD mluví o neúnosném napětí v ústavu, radní ODS to nevidí tak dramaticky.

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí | foto: Rehabilitační ústav Brandýs n/Orl F.Metro.cz

Na začátku února se odehrála v jídelně Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí bizarní scéna. Hejtman si nechal svolat zaměstnance, kteří mohli opustit pracoviště, rozdal jim prázdné papíry a vybídl je, ať napíšou, co by chtěli ve společnosti zlepšit a jak se jim pod vedením ředitelky a primářky Michaely Tomanové pracuje.

Hejtman se tak osobně pokoušel zjistit, zda stížnosti bývalých zaměstnanců na arogantní chování ředitelky a hustou atmosféru v ústavu jsou na místě. A odpovědi jej přesvědčily. Ředitelka kritiku odmítá. O případu jako první informovala Česká televize.

„Osobně jsem ty papíry vybral a garantoval jsem všem absolutní anonymitu. Papíry jsou u nás na úřadu, zaarchivovány, byly přepsány do wordu, aby nikdo nemohl zkoumat písmo, kdyby byl náhodou nějaký únik materiálu,“ popsal Netolický s tím, že drtivá většina byla vůči ředitelce kritická a jen několik lidí se za ni postavilo.

Postup hejtmana je nezvyklý, zdravotnictví má na starosti radní Ladislav Valtr. Navíc, kolik šéfů kterékoliv krajské společnosti a organizace by nenasbíralo kritické hlasy?

Nic není jednobarevné, zní z ODS

Rehabilitační ústav v Brandýse má slušnou pověst, díky krajským investicím je dobře vybaven, nemá ekonomické problémy.

Podle stížností současných i bývalých zaměstnanců je dlouholetá ředitelka, primářka a manželka někdejšího hejtmana Ivo Tomana z ODS nejen náročná a přísná, ale vůči lidem i nepřiměřeně tvrdá.

„Jsou to stížnosti na aroganci, nesystematičnost v rozhodování, zároveň neinformovanost, nekomunikaci, nemožnost svých náměstků dostat se k ředitelce kvůli projednávání běžných operativních záležitostí, chybějící benefity pro zaměstnance,“ vypočítává Netolický s tím, že se při jeho nenahlášené kontrole ukázalo, že kritika je na místě.

A upozorňuje na chybějící personál a vysokou fluktuaci v ústavu, z něhož odešlo loni podle jeho slov 40 ze stovky zaměstnanců a stejné to bylo i v roce 2017.

Teoreticky může rada Pardubického kraje Tomanovou odvolat nebo zkrátit její funkční období, není ale vůbec jisté, zda by pro to zvedla většina radních ruku. Radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr z ODS problém nevidí tak dramaticky.

„Fungující personální vztahy na pracovišti jsou samozřejmě velmi důležité, nicméně situace není v žádném případě jednobarevná,“ uvedl Valtr.

Tomanová hejtmanovu kritiku odmítá. „Nastoupila jsem do ústavu před 19 lety jako krizový manažer ve velmi nelehkých časech. Od té doby se nám v ústavu podařilo zvládnout mnohé nesnáze. Je mi vyčítána personální nestabilita a fluktuace, která je odrazem napjaté situace na trhu práce v posledních pěti letech a speciálně u zdravotnického personálu, jako jsou fyzioterapeuti,“ uvedla Tomanová.

„Nejsou problémy s ekonomikou, s účetnictvím, není tam nepořádek. Za problémy v mezilidských vztazích se nevyhazuje,“ uvedl náměstek hejtmana Michal Kortyš (ODS).

Radní si objednali personální audit ústavu se zaměřením na firemní kulturu a interpersonální vztahy.

Netolický připustil, že jeho postup při rozdávání dotazníků zaměstnancům byl neobvyklý. „Situace je mimořádně napjatá a s paní ředitelkou nebylo možné najít nějaké řešení,“ vysvětlil Netolický.