Tokio s ohledem na olympijské hry nenechává nic náhodě, připravuje se i na zemětřesení

  8:20
Japonsko se na letní olympijské hry příští rok v Tokiu připravuje ve všech směrech. Dokonce počítá i se zemětřesením, které pro tamní oblast nebývá nijak výjimečné.

Dráhový cyklista Denis Špička vypadl v keirinu hned v prvním kole. (7. srpna 2012) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

K otřesům dochází v Japonsku každou chvíli. Své o tom ví také český dráhový cyklista Tomáš Bábek, který v Zemi vycházejícího slunce závodil. „Lidé mi tam říkali, že v místech, kde se zrovna pojedou závody v dráhové cyklistice, má v několika následujících letech dojít k silným otřesům a vlnám tsunami. Doufám, že to nebude zrovna v době letních olympijských her.“

Bábek vzpomíná, že zemětřesení v Japonsku už zažil. Mělo sílu 6,4 Richterovy škály. „Ležel jsem a najednou se začaly klepat věci na skříňce, pak začaly padat,“ říká dráhový cyklista s tím, že se bál víc, než když jsou silné turbulence v letadle.

V Japonsku ale neponechávají nic náhodě. Šéf českého olympijského výboru Jiří Kejval tvrdí, že se připravují na všechno možné. „Všechno co dělají Japonci, tak je nesmírně důkladné. Na všechno máme přesné manuály. Doufáme a věříme, že všechno proběhne bez větších komplikací a nic se nestane,“ uzavírá Kejval.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Vít Zábranský