Klienti tloskovského ústavu natočili s profesionály vlastní Pulp Fiction

  18:46
Klienti Centra sociálních služeb Tloskov Jirka a Ondra se vzdáleně podobají představitelům hollywoodské klasiky Pulp Fiction Johnu Travoltovi a Samuelu L. Jacksonovi. Ředitel centra Matěj Lipský se proto rozhodl natočit s nimi, dalšími klienty i s profesionálními herci vlastní verzi kultovního filmu.

V Centru sociálních služeb v Tloskově se starají zejména o lidi s mentálním postižením. Ředitel centra Matěj Lipský, jehož dědečkem byl český herec Lubomír Lipský, chtěl, aby klienti v létě zažili něco zajímavého. 

„Oba kluci, kteří hráli hlavní role, Jirka s Ondrou, tím teď žijí. Všichni na to vzpomínají. Nejhezčí na tom je, že klienti mají běžné a normální téma. Mám pocit, že se jim mění život, radují se. A zvládají věci, které před tím v běžném životě nezvládli. Protože když zvládli natočit film, zvládnou i spoustu dalších věcí,“ říká Matěj Lipský.

Na natáčení se podílelo 28 profesionálních filmařů. Klienti centra se k profesionálům přidávali. „Vznikl i klientský filmový štáb. Pro nás byla smyslem ta cesta, a ne film samotný,“ říká Lipský. 

„Snažili jsme se. Je to něco nádherného. A díky řediteli Lipskému umíme napodobit i herce,“ říkají hlavní hrdinové tloskovského Pulp Fiction Ondra a Jirka. „Užili jsme si spoustu legrace, nejvíc se nám líbil Jaroslav Dušek, ten byl kouzelný, a Ivan Franěk, který přijel z Itálie,“ konstatují klienti. 

Co děda posvětí, to funguje, říká muzikoterapeut Matěj Lipský

Podle profesionálního herce Ivana Fraňka, který si v tloskovské verzi Pulp Fiction zahrál, klienti sršeli představivostí. „Jejich přímočarost a obyčejnost byla obohacující. Ukazují nám, že je na světě vlastně všechno jednoduché,“ říká.

Film se točil bez scénáře. „Nikdy jsme nevěděli, kam nás Jirka s Ondrou zavedou. Byla to čistá improvizace,“ zakončil Franěk. 

Centrum sociálních služeb Tloskov

  • Je centrem služeb s celostátní působností
  • Funguje jako domov pro osoby se zdravotním postižením. 
  • Nabízí ranou péči, sociální rehabilitace, služby denního stacionáře, odlehčovací služby nebo chráněné bydlení.
  • Někdejší zámek a přilehlé budovy se v devadesátých letech podařilo opravit a přizpůsobit novým potřebám, a to díky grantu z Holandska a penězům z ministerstva práce a sociálních věcí.
  • Zařízení podporuje i postižené v rodinách. Disponuje i domky chráněného bydlení. Nepohybliví klienti obývají přízemí.
  • Centrum provozuje i vlastní rádio, na kterém se podílejí klienti
Autoři: ,