iDNES.cz

Mobil dokáže vrátit Kuks do éry hraběte Šporka, areál skenovaly drony

  11:06
Virtuálně cestovat v čase mohou nyní návštěvníci barokního areálu v Kuksu na Trutnovsku. Do 18. století, kdy hrabě F. A. Špork komplex budov na obou březích Labe budoval, je přenese nová turistická aplikace s rozšířenou realitou Visit.More pro mobilní telefony.

Kromě virtuální prohlídky areálu s odborným výkladem umožňuje vidět již neexistující stavby a také „přesouvat“ slavné Braunovy sochy Ctností a Neřestí na libovolná místa. Královéhradecký kraj aplikaci s rozšířenou realitou spustil jako první v Česku, za její vývoj zaplatil milion korun. Podobně chce zpřístupnit také Braunův Betlém a Archeopark ve Všestarech.

Každý návštěvník Kuksu si může do chytrého telefonu zdarma stáhnout aplikaci v češtině, polštině, angličtině a němčině, která ho vrátí v čase o 300 let, kdy na levém labském břehu stával honosný zámek, kaple nad pramenem, altánky a po kaskádovém schodišti teklo víno. 

Přes fotoaparát mobilního telefonu nebo tabletu uvidí digitální rekonstrukci někdejšího Šporkova panství z roku 1724. „Vnímám aplikaci jako vlajkovou loď, kterou se bude propagace pamětihodností a turistických lokalit do budoucna ubírat,“ říká hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD).

Aplikaci si lze zčásti stáhnout v AppStoru nebo GooglePlay už doma, celý obsah až v Kuksu. Je určena pro všechny majitele mobilů podporujících operační systémy Android a iOS. Podle Filipa Košťála, projektového manažera společnosti Revitalizace Kuks, cílí na novou generaci turistů. 

„Je zbytečné se bránit trendu chytrých telefonů. Hledali jsme cestu, jak zaujmout mladé a zpřístupnit jim Kuks. Zároveň nám aplikace umožní efektivněji řídit tok návštěvníků, lépe je rozptýlit po celém areálu a prodloužit jejich pobyt. Většina turistů jezdí do Kuksu hlavně kvůli hospitálu, ale historie barokního komplexu začíná na levém břehu Labe,“ vysvětluje Košťál. 

Podle něj nová aplikace nemá v českém cestovním ruchu zatím obdoby a je unikátní i v evropském měřítku. Mohla by se také stát dobrým vzdělávacím nástrojem pro školy.

Virtuální procházka

V základní nabídce jsou čtyři kategorie, jež zahrnují nejlepší místa i doplňkové služby. Kukský areál si libovolně natáčejí a virtuálně procházejí. Historické budovy jsou očíslované, ke každé zastávce patří audioprůvodce.

„Podřídili jsme tomu i ediční plán a veškeré propagační materiály. V terénu jsme instalovali informační cedule, se kterými korespondují čísla zastávek. Na každé ceduli je informace, jak aplikaci stáhnout a kde ji získat,“ poznamenává projektový manažer.

Zájemci si v mobilu či tabletu také mohou libovolně otáčet naskenované sochy ze slavného barokního souboru Ctnosti a Neřesti od Matyáše Bernarda Brauna, které jsou před barokním hospitálem, a promítnout je do skutečného prostředí. Například je možno přemístit sochu na louku, cestu nebo na podlahu místnosti. 

„Mohou tak doma přátelům jedinečným způsobem ukázat, co na Kuksu viděli,“ dodává Košťál.

Budovy digitálně vymodelovali

Na vybraných místech, například na terase před kostelem, se po kliknutí na ikonu označující rozšířenou realitu promítnou do aktuálního záběru budovy na levém břehu Labe, které dnes již nestojí.

Spuštění aplikace předcházel rok příprav. Specialisté areál naskenovali z dronů, bývalé budovy digitálně vymodelovali podle dobových rytin a obrazů.

„Vznikl 3D sken, který poslouží k uchování památky do budoucna a pro eventuální rekonstrukci, pokud se stane katastrofa. Podobně se využijí data při renovaci nedávno shořelé katedrály NotreDame v Paříži,“ poznamenal ředitel společnosti More.is.More, která aplikaci vyvinula, Jiří Forejt.

Kraj chce do světa rozšířené reality převést i další významné lokality. Obdobnou aplikaci připravuje pro Braunův Betlém a pro Archeopark ve Všestarech. Za její vývoj hejtmanství zaplatilo milion korun. „Už nyní patří mezi lídry v cestovním ruchu, aplikace přispěje k tomu, že budeme na žebříčku stoupat,“ řekl Jiří Štěpán.

Barokní areál v Kuksu nechal hrabě Špork vybudovat zkraje 18. století jako lazaret pro přestárlé a vysloužilé vojáky, jeho součástí byly lázně a zámek. Ve 20. století se stal oblíbeným výletním místem. Po velké rekonstrukci za půl miliardy korun mezi lety 2013 a 2015 se návštěvnost v následujících třech sezonách vyhoupla vždy přes sto tisíc lidí (více čtěte v článku Kuks chce překonat rekord). 

V loňském roce do hospitálu zavítalo 97 tisíc platících návštěvníků. Letošní sezonu Kuks zahájil na konci března, výletníci mají na výběr ze čtyř prohlídkových okruhů.

zpět na článek