iDNES.cz

Metací vůz z lega vznikl náhodou, autorům se něco namotávalo na motor

  11:54
Na Vysočině se letos poprvé odehrála soutěž základních škol a gymnázií ve stavbě ze stavebnice Lego. Kraj si dal za cíl otestovat, jaký by měly školy zájem. Výsledek ho příjemně překvapil. Mladí žáci a studenti vytvořili z oblíbené stavebnice několik unikátních modelů.

Deváťáci Petr Novotný (vlevo) a Aleš Strnad vytvořili v soutěži Lego Robot metací vůz. U poroty vyhrál. | foto: Kraj Vysočina

Vítězové původně chtěli vytvořit něco zcela jiného. „Jenže se nám pořád něco namotávalo na motor a začalo to ometat podložku,“ s úsměvem vysvětluje Aleš Strnad.

Deváťák z havlíčkobrodské základní školy V Sadech se svým parťákem a spolužákem Petrem Novotným zvítězili v soutěži Lego Robot s metacím vozem.

„Sofistikovaný, multifunkční model zaujal porotu svým nadčasovým designem, důvtipným přístupem k mechanismu zametání. Porota ocenila i prezentační schopnosti konstrukčního týmu,“ popsala radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová.

Soutěžní přehlídky Lego Robot se zúčastnilo patnáct týmů ze šesti škol. Rozdělené byly do tří kategorií podle obtížnosti úkolů. Ve dvou bylo zadání jasně dané - robot měl podle vodící čáry zdolat dráhu a uchopit předmět.

Volná kategorie byla nejobtížnější. Týmy stavěly vlastní konstrukci, avšak pohyblivou a vydávající zvuky. Mezi volnými podobami robota se objevil metací vůz, lunaparková atrakce ze žďárské pouti, maskovaný tank nebo auto budoucnosti.

Právě zde uspěli brodští žáci. „Náš model neměl žádnou inspiraci. Design vozu je náš vlastní, funkce jsme přidávali postupně,“ vysvětloval Aleš Strnad. „Možná v budoucnu vymyslíme něco, co nám bude samo uklízet stůl,“ přemýšlel deváťák z brodských Sadů.

Šanci nejspíš budou mít školáci v téže soutěži. Kraj Vysočina v ní totiž hodlá pokračovat. „Letošní přehlídkový ročník jsme vyhlásili z důvodu zjištění zájmu škol o stavění z lega. Zájmem jsme byli příjemně překvapeni, takže příští rok naplánujeme první oficiální závod,“ poznamenala Jana Fialová.

zpět na článek