iDNES.cz

Sálovým sestrám ve zlínské nemocnici vadí plánovaná univerzálnost

  16:52
Baťova nemocnice ve Zlíně zavádí nový systém práce pro sestry na operačních sálech. Postupně začnou sloužit při operacích napříč obory. Střídání se téměř čtyřem desítkám sester moc nelíbí.
Ilustrační foto

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Systém by měl být stejný, jaký funguje nejen ve velkých nemocnicích. Zřejmě proto, že i krajská Baťova nemocnice se svou velikostí i počtem operací vyrovná těm fakultním. Tzv. perioperační sestry, které jsou součástí operačních týmů, už v ní od letoška nebudou fixované jen na jeden operační sál a jednu odbornost.

„Je to změna, která je nutná. Už proto, že se připravujeme na směnný nepřetržitý provoz,“ vysvětlil předseda představenstva Nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček.

„Nemocnice musí provádět výkony nonstop, tedy o víkendech a v noci. Může se stát, že jedna sestra náhle onemocní a jiná musí být schopná ji zastoupit. Proto potřebujeme, aby byly naše sestry univerzálně zdatné,“ zdůraznil.

Sálové sestry pečují o pacienta před operací, během ní i po ní a asistují lékaři během operačního výkonu.

Na sále vystupují ve dvou rolích. Buď asistují v pozici instrumentářky, kdy mají na starosti například nástroje, pomůcky a materiál, nebo v pozici tzv. obíhající sestry, která „dělá spojku“ mezi operačním týmem a okolím.

Otevřený dopis s více než čtyřicítkou podpisů

Změna v systému by se měla dotknout jen tzv. obíhání. Právě při této části své práce už nebudou sestry stabilně na jednom sále, ale v případě potřeby se budou střídat u různých oborů. Například na chirurgii, neurochirurgii, gynekologii, traumatologii a dalších.

Ve větších nemocnicích v České republice, ale nejen těch, jde o běžnou praxi.

„Perioperační sestry musejí mít už ze školy zkoušku pro všechny obory. Nevidím problém v tom, že takzvaně obíhají na různých oborech. Sama v případě, kdy mi na sále na očním chybí sestra, volám ji třeba z chirurgie a ta zase obíhá třeba na traumatologii,“ poukázala vedoucí centrálních operačních sálů v brněnské fakultní nemocnici Jaroslava Jedličková z České asociace sester.

Samotné sestry z Baťovy nemocnice s novým systémem ale už před koncem roku nesouhlasily. Otevřený dopis adresovaný některým senátorům za Zlínský kraj podepsalo přes čtyřicet sester a sanitářů operačních sálů.

Problém vidí v tom, že by měly být součástí týmů při operacích, se kterými nemají zkušenosti, na sálech, kde pomůcky, přístroje a nástroje leží jinde, než jsou zvyklé, kdy neznají přístup a požadavky konkrétního operatéra ani detailně neovládají specifika konkrétního oboru.

„Není možné, aby jednotlivec obsáhl kvalitně a bezpečně takové množství oborů a náročných operací, které se v této nemocnici provádějí,“ upozornily sestry v dopise.

V Hradišti obdobný systém funguje přes dvacet let

Vedení nemocnice ale v současné době tvrdí, že počáteční nesouhlas už není tak dramatický. Sestry se k aktuální situaci vyjadřovat nechtěly. Stále jsou mezi nimi ale některé, které na tento systém přistoupit nechtějí.

„Některé sestry už si jiné sály vyzkoušely. Chceme u operací vytvořit identické prostředí, aby se s ním dobře sžily. Nechceme, aby chodily do práce se strachem,“ ujistil Maráček.

Podle vedení Baťovy nemocnice jsou jejich sestry zkušené, profesně vybavené a na sálech se umí velmi dobře pohybovat.

Zkušenosti se střídáním mají i v Uherském Hradišti. Sestry na sálech tam fungují ve svých oborech, ale v rámci příbuzných oborů se vzájemně zaskakují v roli obíhajících sester.

„Asistují tak kmenové sestře, která je oborově zaměřena,“ poukázala Zdenka Vážanová, hlavní sestra Uherskohradišťské nemocnice. „Je to tak například u traumatologie a ortopedie nebo urologie a chirurgie v běžném provozu. Ve službě i v případě chirurgie a porodnicko-gynekologického oddělení. V některých případech ale také přímo asistují. Je to systém, který u nás dobře funguje už více než 20 let,“ doplnila.

Změny v systému práce zlínských sester by měly být podle Maráčka postupné.

Autor:
zpět na článek