iDNES.cz

Mostečtí hodlají opravit most u špitálu i rekonstruovat ledovou plochu

  12:08
Přestože loňské hospodaření Mostu skončilo přebytkem téměř 150 milionů korun, má město již tradičně i na letošek navržený rozpočet schodkový. Na investice má město vyčleněno 317 milionů. Tou největší bude rekonstrukce mostu u nemocnice.

Město Most, v pozadí vrch Hněvín | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Vedení města naplánovalo výdaje o 115 milionů korun vyšší, než jsou předpokládané příjmy. Ty se mají pohybovat kolem 1,36 miliardy korun, více než 1,083 miliardy z této sumy tvoří příjmy z daní a místních poplatků.

„Rozpočet je nastavený velmi konzervativně. Příjmy se snažíme příliš nenadsazovat. Celkový schodek je způsobený naplánovanými investicemi,“ říká Marek Hrvol (ProMOST), náměstek mosteckého primátora pro oblast rozvoje a ekonomiky s tím, že v roce 2019 čekají město Most významné investice.

Na rekonstrukci mostu u nemocnice chce město v průběhu ledna vyhlásit veřejnou zakázku.

„To proto, abychom mohli okamžitě, jakmile to dovolí klimatické podmínky, začít s rekonstrukcí,“ upřesnil primátor Jan Paparega (ProMOST). Náklady bude magistrát hradit zcela ze svého rozpočtu a odhadují se na 63 milionů korun.

K dalším velkým investicím město počítá i rekonstrukci ledové plochy na zimním stadionu, která začne ihned po skončení hokejové sezony. 

Dále by se měla letos vybudovat nástavba odborných učeben na základní škole v ulici Jakuba Arbesa, kterou město plánovalo už loni, ale veřejnou zakázku kvůli vysoké ceně nakonec zrušilo. Každá z těchto akcí by měla městskou pokladnu vyjít na 30 milionů korun.

„Chceme investovat i v průmyslové zóně Joseph u Havraně, kde potřebujeme zvětšit retenční nádrž na svod dešťových vod. Navíc se tam připravuje i další plocha určená investorům přibližně za 12 milionů korun,“ popsal Hrvol.

Mezi investicemi, které město čekají, je i dobudování 3D bludiště na Šibeniku a úprava okolního prostranství za pět milionů korun nebo úprava křižovatky u akvadromu či parkové plochy vedle mosteckého magistrátu. 

V rozpočtu má vedení města připravenou i částku 15 milionů určených na řešení bytové situace v Chanově, kde plánuje na volném prostranství vybudovat takzvané kontejnerové bydlení.

Podle opoziční zastupitelky Bereniky Peštové (ANO) mělo vedení města v rozpočtu myslet více i na malé sportovce. 

„Jde hlavně o nerovnoměrné rozdělování peněz klubům. Nelíbí se nám ani to, že město navýšilo skoro o deset milionů částku u platby za odpady, když počet obyvatel a cena za skládkování je stále stejná,“ sdělila s tím, že při prosincovém zastupitelstvu, kdy se rozpočet projednával, neměla šanci kvůli překročení časového limitu se k navrhovanému rozpočtu více vyjadřovat.

„Chtěli jsme si nechat rozklíčovat i náklady na technické služby města, kterým také narostl rozpočet, ale zatím jsme ho z radnice nedostali,“ poznamenala Peštová.

zpět na článek