iDNES.cz

Drahá obnova parku nabrala skluz, dělníci vyhřívali půdu pomocí stanů

  8:24
Na konci roku připomínal park Stromovka v Humpolci spíše stanové městečko než staveniště, kde se finišuje s revitalizací. V oploceném areálu totiž vyrostlo několik stanů a uvnitř i kolem nich se pohybovali dělníci v reflexních vestách. Firma nestihla termín a práce v parku dohání v zimě.

Středobodem zrevitalizovaného humpoleckého parku se stane prostor určený dětem. Jeho dominantou je multifunkční síťový tunel. | foto: OK PLAN Architects

„Stany stavěli proto, aby v nepříznivém počasí vysušili a prohřáli teplomety umístěnými ve stanech půdu. Na ni pak naváželi mlat, který následně hutnili, aby vytvořili mlatové cesty,“ popsal Vlastimil Brukner, první místostarosta Humpolce (KDU-ČSL).

Stavební firma, která revitalizaci parku ve výběrovém řízení vysoutěžila, se tak snaží i v nepříznivém počasí dohnat časový skluz, do něhož se dostala. Podle smlouvy měla být totiž obnova celého parku Stromovka dokončena už do 30. listopadu 2018. Dodavatelská firma však lhůtu nesplnila a město jí odmítlo prodloužit dodatkem ke smlouvě termín pro dokončení.

„Podepsáním dodatku bychom ztratili možnost uplatňovat sankce za neplnění smlouvy o dílo,“ vysvětlil Brukner s tím, že firmě momentálně naskakuje za nedodržení termínu penále v řádu desítek tisíc korun.

I přes současnou nepřízeň počasí se tak na místě stále pracuje. „Stany už zmizely, protože mlatové cesty dělníci dokončili. Nyní dodavatel stavby pracuje na dokončení altánu. Snahou firmy je dokončit a předat stavbu co nejdříve. Pracují opravdu pilně,“ poznamenal humpolecký místostarosta.

Pracovníci městského úřadu teď podle něj pokračování stavebních prací pravidelně monitorují na kontrolních dnech, ale i mimo ně.

Stavební firma si od místních obyvatel vysloužila posměšky

Od obyvatel Humpolce si však dodavatel stejně vysloužil spíš posměšky. „Asi to bude stejná firma jako na D1. Afghánsko-lotyšsko-estonská. Nebo eskymácká? Ti pracují v -30 °C,“ okomentovala to na sociálních sítích například Dana Zítková.

Takhle vypadal vítězný návrh na přeměnu Stromovky. Návštěvníkům se má park otevřít od dubna.

To Libor Paclík zase navrhoval park převzít a nechat oplocený napořád. „Pro výstrahu, co všechno je tady možné,“ dodal.

Ve Stromovce už jsou nyní dokončené cesty, komplet hotové je i netradiční dětské hřiště, prořezávky dřevin i úvaziště pro psy.

„Předpokládám, že 15. ledna by se mohla stavba začít předávat. Víme, že tam budou nějaké drobné vady a nedodělky, ale to už bude v režimu reklamací. Otázka je, kolik nedodělků zjistíme, až sejde sníh,“ poznamenal místostarosta Brukner. „Ale věřím, že park se pro veřejnost naplno otevře 1. dubna,“ podotkl.

Středobodem obnoveného parku je nové dětské hřiště i altán

Park Stromovka je jednou z nejvýznamnějších zelených ploch ve městě. Proto radnice před několika lety vypsala veřejnou architektonickou soutěž na jeho revitalizaci. Z dvanácti návrhů nakonec vyhrála studie pocházející z dílny humpolecké kanceláře OK PLAN Architects.

„Hlavním cílem naší studie bylo, aby lidé, kteří do parku přijdou, tam rádi trávili svůj volný čas a aby měli důvod tam zůstávat. Proto je zde možnost kulturního vyžití, dětské hřiště, altán, kavárna i toalety,“ vysvětlovala před časem architektka Marcela Susedíková z ateliéru OK PLAN Architects.

Středobodem parku je dětské hřiště pro různé věkové skupiny. Jeho dominantou je multifunkční síťový tunel, který je vytvořený jako upomínka na zatrubněný potok.

Na hřiště navazuje zahradní altán s kavárnou a toaletami i venkovním sezením pod stromy. Napojen je na další část parku, kterou je otevřený pobytový trávník. Místo by mělo být využíváno pro hry a společenské aktivity, jako jsou koncerty pod širým nebem, venkovní dílny, vernisáže či pikniky.

„S proměnou místa jsem zatím velmi spokojený. Pro Humpolec to bude nadstandardní záležitost. Park se prosvětlil, ubylo křovisek, kam lidé odhazovali odpadky a kde se zdržovali nepřizpůsobiví občané. Věřím, že tím, jak se prostor prosvětlil, už sem nebudou chodit. A že bude naopak hojně navštěvovaný maminkami s dětmi. Přes léto zde navíc plánujeme pořádání různých kulturních akcí,“ doplnil humpolecký místostarosta.

Cena vyvolala pochybnosti, přesáhla 37 milionů korun

Celá úprava areálu humpolecké Stromovky má dvě části. Tou první je rekonstrukce ulice Jana Zábrany za 14,8 milionu korun včetně DPH, která byla v listopadu předána k předběžnému užívání.

Druhá část pak zahrnuje obnovu a stavební úpravy parku za 37,02 milionu korun včetně DPH.

„Projekt je hrazen z rozpočtu města. Pouze částku 1,9 milionu korun činí dotace ze Státního fondu životního prostředí, která je určena na revitalizaci zeleně,“ uvedla mluvčí humpolecké radnice Aneta Slavíková.

Obyvatelé Humpolce se v poslední době podivovali právě nad cenou za revitalizaci parku.

„Nutno říct, že to je cena včetně DPH. Ta částka vzešla z výběrového řízení. Přihlásily se do něj čtyři firmy a vybrána byla nejlevnější nabídka. Celý proces byl naprosto standardní. Studie i projekt byly veřejné. Lidé měli možnost se k němu vyjadřovat a vznášet připomínky,“ odmítl pochybnosti Brukner.

zpět na článek