iDNES.cz

Nájmy, energie, odpady i teplo. Rok 2019 přinese do kraje zdražování

  4:54
Vyšší výdaje za základní komodity potřebné k životu přinese rok 2019 lidem v Olomouckém kraji. Podraží voda, odpady, nájem i teplo. Jen ve výjimečných případech se však ceny budou zvedat razantně. MF DNES přináší přehled změn v okresních městech a v Olomouci.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

1. Voda

Co se týče vody, lidé za ni letos zaplatí víc napříč celým krajem. Meziroční rozdíl v ceně se přitom pohybuje od dvou do čtyř procent.

Zdražení nejméně zatíží rodinný rozpočet v Olomouci, kde se cena za kubík vody zvyšuje z 83,27 koruny na 85 korun, což představuje nárůst o dvě procenta. Necelá dvě a půl procenta si připlatí lidé v Přerově, který se i po zdražení na 77,30 koruny za kubík může pyšnit nejnižší cenou za dodávku pitné vody mezi všemi bývalými okresními městy kraje.

Nejhlouběji budou muset sáhnout do peněženky obyvatelé Prostějova, kde cena za kubík vzroste ze současných 86,24 koruny na 89,69 koruny, tedy o čtyři procenta.

„Rozdíl mezi sjednaným a inflačním růstem na Prostějovsku použijeme na investice do vodohospodářské infrastruktury,“ uvedla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.

Naopak nejvyšší cenu vody v kraji drží Šumperk, oproti letošním 88,58 koruny za kubík vzroste v roce 2019 na 91,67 koruny. Zdražení tak činí 3,5 procenta.

„Do navýšení ceny se promítá nutnost tvorby finančních zdrojů na obnovu vodárenské infrastruktury,“ vysvětlil předseda představenstva Vodohospodářských zařízení Šumperk Petr Suchomel. Vodohospodářská společnost totiž v minulých letech proinvestovala stovky milionů korun.

Procentuálně nejvyšší nárůst ceny čeká Jeseník, kde si lidé za vodu připlatí 4,3 procenta a utratí tak 75,37 koruny za kubík.

„Investujeme do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury. Potřebujeme se postupně dostat na cenu vody, která umožní plnou obnovu,“ uvedla ředitelka VaK Jeseník Lenka Bělíčková.

2. Odpady

Zatímco ve většině velkých měst Olomouckého kraje se poplatky za odpady nemění, Přerov přikročil k razantnímu navýšení. Místo 650 korun, které lidé platili za osobu a rok loni, je poplatek letos přijde na rovných 700 korun. To je nejvyšší částka v kraji – méně platí dokonce i lidé v hlavním městě kraje Olomouci. Tam cena zůstává na 660 korunách.

„Náklady na likvidaci odpadů neustále rostou, přitom město už pět let poplatek nezvyšovalo. Loni doplácelo na jednoho občana v průměru částku 104 korun, takže teď se rozdíl mezi skutečnými náklady a platbou lidí za odpady sníží přibližně na polovinu,“ uvedla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

3. Teplo

Za teplo si letos nejvíc připlatí lidé v Prostějově, kde tamní společnost Domovní správa Prostějov podražila z přibližně 500 korun na 573 korun za gigajoule, což je meziroční rozdíl 15 procent.

„Rozhodující roli v tomto nárůstu u nás hraje cena plynu, který jsme na loňský rok nakoupili mimořádně levně. Na letošní rok jsme nakoupili za běžné ceny, takže rozdíl je opravdu citelný,“ vysvětlil ředitel Domovní správy Prostějov Vladimír Průša.

V Jeseníku se cena tepla zvedá o 1,8 procenta na 569,88 koruny za GJ, v Šumperku potom o téměř čtyři procenta na 566,07 koruny. O čtyři procenta vzroste cena tepla také v Olomouci. Loni lidé platili 605,59 koruny za GJ, letos to bude necelých 630 Kč.

„Cenu navyšujeme především kvůli enormnímu nárůstu cen vstupů. K úpravě dochází po dvouletém období, kdy jsme se snažili ceny nezvyšovat a kdy úsporná opatření ve společnosti kompenzovala růst vstupních nákladů a inflační vlivy,“ sdělila Pavlína Macháčková ze společnosti Olterm.

Teplo podraží i v Přerově, kde jeho cena několik let po sobě klesala a v roce 2017 stagnovala. Společnost Teplo Přerov navyšuje cenu z dosavadních 548,34 koruny na 556,57 koruny za GJ, což představuje nárůst 1,5 procenta.

„Přestože náklady na vstupy a především na plyn se výrazně zvýšily, podařilo se nám zdražení eliminovat úspornými opatřeními,“ řekl šéf Tepla Přerov Jaroslav Klvač.

4. Nájemné

Nájemné v městských bytech se razantně zvedá v Olomouci. Sazba ve standardních bytech se zvyšuje z 84 korun za metr čtvereční a měsíc (u malometrážních bytů z 90 korun) jednotně o 20 korun a nájemné tak poprvé překonalo hranici sta korun za metr. Navýšení překročilo 20 procent. Vedení města krok zdůvodňuje tím, že se nájemné v Olomouci neměnilo už šest let.

„Je to výsledek obsáhlých diskusí, které se vedly už i v minulém volebním období. To, že k navýšení nájemného nenašlo tehdejší vedení města odvahu, vedlo v důsledku k nedostatku prostředků na opravy městských nemovitostí, který jsme už museli řešit,“ uvedl primátor Olomouce Miroslav Žbánek s tím, že nájemné bude fixováno na čtyři roky, kdy by se cena neměla měnit.

Kvůli větším nákladům zvedá nájemné i šumperská radnice. Lidé bydlící v městských bytech tak místo dosavadních 47 korun zaplatí 56 korun za metr čtvereční a měsíc.

V Jeseníku se o případné úpravě ceny nájemného rozhodne v lednu 2019, jinde zůstává nájemné stejné.

5. Hromadná doprava

Dobrá zpráva pro lidi je, že ať už se jedná o městskou, nebo meziměstskou hromadnou dopravu, dopravci v kraji tarify zvyšovat nebudou.

„Ceny jízdenek Krajského Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (KIDSOK) na městskou hromadnou dopravu, veřejnou linkovou dopravu a železniční dopravu budou i letos na stejné výši, jako tomu bylo loni,“ shrnula Kateřina Zajíčková z KIDSOK.

„I zvýhodnění různých skupin cestujících zůstanou zachována ve stejné podobě. Prozatím nejsou plánovány žádné změny,“ dodala.

6. Plyn

Významný dodavatel plynu – společnost Innogy od ledna 2019 hlásí jen mírný nárůst cen. Měsíční výdaje za plyn se tak pro domácnosti zvýší maximálně o desetikoruny měsíčně.

„Konkrétně u zákazníků, kteří na plynu jen vaří, naroste měsíční platba průměrně o 15 korun. Domácnost, která plynem navíc ohřívá vodu a vytápí byt, si připlatí v průměru 39 korun za měsíc. Náklady na vytápění rodinného domku letos stoupnou průměrně o 58 korun,“ vypočítala mluvčí Innogy Linda Filuszová.

Průměrné domácnosti se tak podle ní celková platba za plyn zvýší od ledna 2019 o 2,8 procenta.

„Například ve srovnání s rokem 2012 budou naši zákazníci platit za plyn i po zdražení stále výrazně méně. Od roku 2013 jsme totiž plyn zlevnili o více než pětadvacet procent,“ upozornila mluvčí.

7. Elektřina

Od 1. ledna 2019 se zvýšila sazba pro ty, kteří elektřinou netopí a neohřívají pomocí ní vodu.

„V průměru se jim účet za elektřinu zvedne o osm procent,“ sdělil mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol. Kromě toho podle něj stoupne i cena za regulované složky, které stanovuje Energetický regulační úřad.

„Pokud se tyto dvě složky sečtou, představuje celkové zdražení deset procent. Zákazníci, kterým běží platná fixace cen, zvýšení nepocítí,“ upozornil Sobol. Podobně jako u plynu se nyní cena elektřiny pohybuje na úrovni cen roku 2012.

Hlavními důvody, proč lidé za elektřinu zaplatí víc, jsou podle Sobola zvyšující se ceny na burze a kvůli ekonomickému boomu také větší poptávka po elektřině. Ceny tak rostou napříč celou Evropou.

8. Poplatek za psy

Majitelé psů letos nikde v kraji nezaplatí na poplatcích víc než dosud. Poplatek se pohybuje od 200 korun, které utratí lidé v Olomouci v domech do maximálně dvou bytů, až po 1 500 korun v domech nad pět bytů v Jeseníku. Stejnou částku zaplatí ti majitelé v Olomouci, kteří zvíře využívají pro podnikání, například pro strážní službu.

zpět na článek