iDNES.cz

V opozici to přežijeme, chceme být konstruktivní, říká lídr hnutí Zlín 21

  14:06
Lídr hnutí Zlín 21 Čestmír Vančura plánuje, jaké bude jeho působení v řadách opozice na radnici. „Každé zpoždění ve vývoji města může být pro jeho budoucnost bolestivé,“ říká v rozhovoru pro MF DNES podnikatel, který měl před volbami ambici stát se primátorem.

Podnikatel Čestmír Vančura je lídrem hnutí Zlín 21. | foto: MAFRA

Otevírá ve Zlíně kancelář, kam mohou lidé přijít s nápady či připomínkami. Bude pořádat setkání s veřejností. Současně hodlá připravovat návrhy projektů, které by město posunuly dál.

Hnutí Zlín 21, jež krátce před říjnovými komunálními volbami oživil podnikatel Čestmír Vančura, má plánů dost. Otázkou však je, jak se jim bude dařit záměry prosazovat z pozice nejsilnější opoziční strany a zda o ně bude mít veřejnost či vedení radnice zájem. Hnutí, které ve volbách získalo 15 procent, se totiž nakonec do vládnoucí koalice nedostalo.

„Máme zatím krátkou politickou zkušenost, ale nic zásadního v našem přístupu měnit nechceme. Stojíme si za tím, že Zlín si má pečlivě plánovat svoji budoucnost, což se bohužel ještě pořád neděje. Každé zpoždění ve vývoji města může být pro jeho budoucnost bolestivé,“ říká Vančura.

Co s tím ale v opozici uděláte?
Pokud budeme osloveni ke spolupráci, tak odvedeme slušnou práci. O našem postavení v opozici rozhodl průběh povolebních jednání. Byla nám nabídnuta minoritní role v koalici, která staví chod radnice především na spolupráci hnutí bývalé koalice STAN a ANO. A za takové situace nám nedávalo smysl se do toho tlačit za každou cenu.

Čestmír Vančura

Narodil se v roce 1953. Vystudoval SPŠ stavební ve Valašském Meziříčí a poté obor strojírenské technologie na Strojní fakultě VUT v Brně. V roce 1978 nastoupil do ZPS. V roce 1992 se společníky založil společnost Kovárna VIVA, z níž se stala průmyslová firma s miliardovými obraty a více než 500 zaměstnanci. Nyní je předsedou dozorčí rady a spoluvlastníkem firmy. V roce 2014 se stal majitelem a prezidentem Zlín Film Festivalu. Je podporovatelem a sběratelem umění, historie a zlínské kinematografie.

V koalici byste ale mohli dění ve Zlíně alespoň trochu ovlivňovat, v opozici můžete být jako bez rukou, ne?
Možnost, že bychom v tomto postavení byli schopni věci zásadně ovlivňovat a prosadit naše názory, je jen teorie. Spíše bychom byli v koalici přetlačeni a účastnili se i toho, s čím nesouzníme. Chtěli jsme změnu práce radnice, ne její kosmetické úpravy. Netajili jsme se tím, že pro naplnění našeho programu potřebujeme silný mandát.

Neuvažoval jste o tom, že byste po neúspěšných koaličních jednáních na post zastupitele rezignoval a věnoval se jen svému byznysu?
Nebylo by to správné vůči voličům ani kolegům, kteří také šli se svojí tváří na trh. Budeme věnovat svůj čas a energii práci v zastupitelstvu.

Je pro vás opoziční role hodně nevděčná s ohledem na to, jaké jste měli ambice před komunálními volbami?
Je i není. Nevděčná role je ta, když děláte práci, která nedává smysl a nemá výsledek. Máme vybraná důležitá témata, jimž se budeme věnovat, ale užitek z naší práce bude jiný, to je jasné.

Budete konstruktivní opozice?
Máme to v úmyslu. Ale je to otázka také na koalici. Jsme zvyklí, že potřebujeme věcem rozumět, znát zadání, mít informace. Konstruktivní opozice není k tomu, aby zvedala ruce pro ano, ne.

Na začátku prosince vaše hnutí otevřelo kancelář na Filmových ateliérech, kam mohou chodit lidé se svými připomínkami. Není to ale pro ně z centra města trochu daleko?
Pro toho, kdo má zájem, to daleko není. Kancelář bude otevřená každé pondělí a bude v ní vždy jeden náš zastupitel. Bude především sbírat podněty od občanů a bude zajišťovat kontakt s nimi.

Co si slibujete od chystaných veřejných setkání s lidmi?
To, co potřebuje zastupitel vědět: jejich názory a potřeby. Uvidíme, čemu se bude vedení města věnovat a jak.

Už dříve jste chtěli opravit zlínský zámek, ale záměr neprošel přes bývalou koalici. Budete se snažit ho znovu prosadit?
Chceme se nejdříve podívat na to, jaké bude mít město priority. Myslíme si pořád, že bychom se měli umět o naši zdaleka nejstarší budovu ve městě dobře postarat. Výročí 700 let města v ní sice, jak jsme plánovali, slavit nejspíše nebudeme, ale aspoň jasno v té době by město mít mělo.

Jakým projektům se budete v opozici věnovat?
Musíme především řešit stárnutí populace a odchod mladých lidí z města. Je třeba budovat dostupné bydlení, spolupracovat s univerzitou, pracovat na projektu metropolitního města a příjmech města. Dalším tématem je využití unikátní architektury, rodinného stříbra našeho města, rozvoj vzdělání, starost o seniory. Pokud koalice tato důležitá témata zpracuje na výbornou, nebude mít smysl se do toho tlačit opozičním názorem. Nechceme to dělat jenom proto, abychom na sebe upozornili.

Jak toho chcete dosáhnout?
Je třeba začít promyšleným návrhem rozvoje celého města, včetně bydlení a dopravy, a nejlépe v celé oblasti. Naléhavě potřebujeme mít plán na 10 až 15 let dopředu a využít k tomu všechen potenciál, který ve Zlíně máme.

Tím se můžete zabývat, ale pořád platí, že jste v opozici, takže vás nikdo nemusí poslouchat.
To říkáte přesně, ale o tom rozhodli voliči a vítězné strany v povolebních vyjednáváních. Bereme to na vědomí. Nebrání nám to sice, abychom dělali to, co je podle nás správné a potřebné, a položili to na stůl, ale je to teď na koalici.

Přežije hnutí Zlín 21 následující čtyři roky v opozici?
Věřím, že ano. Nehrnuli jsme se na radnici za funkcemi. Bereme svoji práci vážně a chceme, aby měla úroveň. To, že budeme kandidovat za čtyři roky, vyloučí jen jedna možnost: tak dobré řízení Zlína, že naše účast v dalších volbách bude zbytečná.

Autor:
zpět na článek