iDNES.cz

Nejhezčí krávy mají na Pelhřimovsku, chovatelé je učí i správně chodit

  17:46
Být extrovertka, umět se předvádět, mít hezké žilnaté vemeno a skvělou postavu. I to jsou nutné předpoklady pro to stát se nejúspěšnější krávou národní výstavy v Radešínské Svratce na Žďársku. Už počtrnácté se tam ve čtvrtek konal Den českého strakatého skotu.

Jeho tradiční součásti je i volba miss. Pro chovatele národního plemene znamená tato soutěž dlouhé hodiny příprav.

Fotogalerie

„Na výstavní sezonu se připravujeme celoročně, máme v hledáčku ty nejlepší kusy a soustředíme se na nejbližší akce. Před konkrétní výstavou si mezi nimi vybíráme ty, které mají podle nás nejlepší formu a kondici,“ říká Petra Hlaváčková, zootechnička Výrobně-obchodního družstva Kámen na Pelhřimovsku.

A co takové přípravy obnáší? „Ty intenzivní znamenají stříhání, učíme je chodit, aby se hezky prezentovaly. Musí také důvěřovat svému vodiči, že se jí nic zlého nestane. Pro některé je to zábava, už obvykle čekají a těší se na procházku,“ prozradila Hlaváčková.

Celý tým z obce Kámen se oblékl do triček s nápisem Kámen stars. A vůbec nenadsazoval. Družstvo z Pelhřimovska přihlásilo na výstavu pět krav, vyhrálo obě hlavní ceny pro mladší a starší šampionku a k tomu i ocenění pro nejlepší kolekci. Slovinským rozhodčím se krávy z Pelhřimovska zkrátka líbily.

Starší šampionkou se stala Laskonka, mezi mladšími Atchafalaya

„Obě finalistky jsou vynikající, ale musíme vybrat pouze jednu,“ ocenil rozhodčí Jože Smolinger před vyhlášením starší šampionky. Cenu si pak odnesla soutěžící s číslem 60 - Laskonka.

V mladší kategorii uspěla tříletá Atchafalaya. „Letos bodovala už na několika výstavách, třikrát vyhrála, jednou skončila druhá, strašně ráda se vystavuje,“ poznamenala Petra Hlaváčková. Za odměnu si obě kromě kokardy odnesly i stuhu a zvonec.

„Moc si toho vážíme, protože konkurence byla neuvěřitelná. Utvrdili jsme se, že náš šlechtitelský program je úspěšný a ubírá se správným směrem,“ libovala si zootechnička. Obě šampionky jsou z farmy ve Věžné, kde chovají 600 krav.

Ve stáji to před přehlídkou vypadalo jako v salónu. Samozřejmostí je lakování oháňky nebo důkladné čištění srsti. 

Chovatelé krávy před cestou ochlazovali vodou, bylo na ně vedro

Čtrnáctý ročník národní výstavy českého strakatého skotu v Radešínské Svratce na Žďársku přilákal tisíce diváků. „Bylo tu přes dva tisíce školáků, odhad počtu diváků ještě nevím,“ bilancoval během akce výkonný ředitel Svazu českého strakatého skotu Pavel Král. „Výstavu můžu hodnotit jen v superlativech, v kruhu se předvedlo pětašedesát krav,“ dodal.

Kravám však akce příliš nesvědčila. Zvířata se musela vyrovnávat s velkým horkem, teplota šplhala ve stínu ke třiceti stupňům. „Teplo je extrémní. Krávy jsme před cestou zpět chladili vodou, aby dojely v pořádku. To by nás mrzelo, kdyby se některé něco stalo. Kravám je horko už při teplotě nad 18 stupňů,“ vysvětluje zootechnička.

Česká straka je tradiční plemeno chované v Česku, kromě kombinované užitkovosti na mléko i maso je jeho výhodou také to, že zvířata jsou odolná a mohou velmi dobře fungovat i v drsnějších podmínkách.

Autor:
zpět na článek