iDNES.cz

Dny evropského dědictví ve Šternberském klášteře i na hradě

  10:39
Dny evropského dědictví jsou významnou kulturně poznávací společenskou akcí, která slouží k posílení a rozšíření povědomí o našem kulturním dědictví. Pro širokou veřejnost se v těchto dnech zpřístupňuje co nejvíce zajímavých a výjimečných památek, budov, objektů i prostor včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Zveme vás na nádvoří Šternberského kláštera v pátek 14. září v 16 hodin.
Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Můžete se těšit na zážitkovou prohlídku prostor kláštera zahrnující hru v loutkovém divadle, taneční vystoupení dětí z příměstského tábora pod vedením paní učitelky Martiny Brázdilové a hlavní program večera bude patřit cimbálové muzice Cimbal HellBand – Valašské peklo - z Rožnova pod Radhoštěm, která se návštěvníkům postará o netradiční zážitek v podobě interpretace moderních písní a skvělé zábavy, kterou u klasických cimbálovek nenajdete. Součástí programu bude i křest nového průvodce Šternberským klášterem, který vydalo město Šternberk.

Zajištěn bude i stánek s drobným občerstvením, kde zájemci budou moci ochutnat kromě vína např. výrobky z ugandské kávy a kakaových bobů nebo ugandský čaj.

Zajímavý program na tento víkend připravili i na hradě ve Šternberku. Pro návštěvníky jsou připraveny rozšířené prohlídky hradu a prohlídky doprovodných výstav zdarma, program bude probíhat po celý víkend 15. a 16. září vždy od 10 do 16 hodin. Hradem budou provázet průvodci oblečeni do historických kostýmů. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídky celého hradu rozšířené o běžně nepřístupné prostory. Mimo prvního a druhého patra hradu povede trasa i půdními prostory, které prošly v roce 2015 generální rekonstrukcí. Součástí prohlídky bude i restaurovaná strojovna osobního výtahu, která patří mezi technické unikáty šternberského hradu. Vynechat nemůžeme Liechtensteinskou kuchyni, provozní srdce každého šlechtického sídla. Kuchyně prošla rekonstrukcí včetně restaurátorských oprav kachlových kamen a obkladů.

zpět na článek