iDNES.cz

Mohutný požár ve skladu paliva vznikl na cisterně zákazníka, tvrdí Čepro

  11:02,  aktualizováno  15:39
Vyšetřovatelé hasičů a policistů ohledávají areál skladů pohonných hmot v Loukově na Kroměřížsku, který v pondělí zasáhl rozsáhlý požár. Podle státní společnosti Čepro, která areál vlastní, požár vznikl na cisterně zákazníka.

Oheň v pondělí odpoledne zasáhl celkem tři cisterny i část technologií. Ředitel Čepra Jan Duspěva odhadl škodu na 50 až 70 milionů.

Popáleniny v oblasti hlavy a zlomeniny nohou utrpěl řidič cisterny. Záchranáři jej převezli do zlínské nemocnice, jeho stav označili jako středně vážný, byl mimo ohrožení života (viz též Na Kroměřížsku hořelo ve skladu s pohonnými hmotami, jeden zraněný).

Celkem na místě působilo několik desítek hasičských jednotek, pondělní zásah skončil kolem deváté hodiny večer.

„Přes noc zde zůstali jen hasiči preventivně dohlížející na požářiště,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

„Policisté v noci zajišťovali ostrahu objektu. V úterý budou vyšetřovatelé hasičů a naši specialisté ohledávat místo požáru,“ poznamenal policejní mluvčí Petr Jaroš.

Kdy bude známá příčina požáru, nechtěl spekulovat. „Nepředpokládám, že bychom výsledky vyšetřování znali už dnes. Dokud bude potřeba, budeme místo nadále zajišťovat a střežit areál,“ doplnil.

Co se na místě odehrálo, přibližuje státní firma Čepro, která sklad pohonných hmot vlastní.

„K iniciačnímu zahoření došlo na autocisterně zákazníka. Od toho chytla lávka, to je konstrukce s řadou stojanů jako na čerpací stanici, zajíždějí pod ni auta a stáčejí z toho zařízení pohonné hmoty,“ popsala mluvčí firmy Lenka Svobodová.

Fotogalerie

Vyšetřovatelé tak nyní zkoumají, proč začala hořet samotná první cisterna. K dispozici mají i záběry z kamer uvnitř areálu.

Čepro má u Loukova na Kroměřížsku mimo jiné i obří podzemní nádrže na pohonné hmoty, postavila je v roce 2011. Na místě skladuje palivo pro státní rezervu.

Ve čtyřech gigantických nádržích za 1,4 miliardy korun je uloženo celkem 140 tisíc kubíků pohonných hmot. Jedna kruhová nádrž má 22 metrů na výšku, průměr skoro 50 metrů.

„Je to jeden z největších skladů v zemi, celkem jich máme po republice sedmnáct. Nepamatuju, že by se někde něco takového stalo, je to zcela mimořádná událost. Velkokapacitní nádrže však nebyly absolutně ohroženy, jsou dostatečně zabezpečené,“ doplnila mluvčí firmy.

Výdej pohonných hmot zákazníkům je podle ní v Loukově pozastaven.

„Máme další tři sklady na Moravě a jeden na Vysočině, kde bude probíhat nouzový výdej. Budeme se snažit najít co nejrychleji nějaké nouzové řešení, abychom mohli vydávat i v Loukově,“ uvedla Svobodová.

Zákazníci nyní musejí využívat sklady v Sedlnicích na Novojičínsku, Kloboukách u Brna na Břeclavsku a Střelicích v okrese Brno - venkov, případně areál Šlapanov na Havlíčkobrodsku.

Autoři: ,
zpět na článek