iDNES.cz

Brněnské městské části dostanou na hospodaření více peněz

  10:36
Opravené chodníky, čistější ulice, vybavenější či rovnou nová venkovní hřiště. Brňané se můžou těšit na řadu drobných změn ve svém okolí. Městské části totiž pro příští rok dostanou o 198 milionů korun víc než letos. A mělo by to tak zůstat i do budoucna.

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zastupitelé odklepli zvýšení částky z městského rozpočtu, očištěného o dotace a peníze od státu, kterou jim bude Brno posílat k volnému použití – ze současných sedmnácti na dvacet procent.

„Dlouho jsme na to i prostřednictvím sněmu starostů tlačili, protože městské části jsou zkrátka podfinancované. Například platy úředníků se na základě rozhodnutí vlády zvyšují, museli jsme nabrat lidi do stavebních úřadů a výdaje máme také v souvislosti s ochranou osobních údajů. A to všechno platíme ze svého. Díky zvýšení teď dostaneme mnohem víc peněz než doposud,“ uvedla Klára Liptáková, starostka Maloměřic a Obřan (KDU-ČSL).

Třeba pro tuto městskou část, která má 5 500 obyvatel, to znamená plus čtyři miliony korun.

„Na investice nám dnes zbývají s bídou dva, teď budeme mít šest milionů,“ dodala Liptáková. Právě ona se na počátku tohoto volebního období jako náměstkyně primátora o změnu zasazovala. Dotáhnout vše do konce se ale povedlo až nyní.

Výrazně si polepší i největší městská část Brno-střed – o 30 milionů. „Město nám sice naložilo víc povinností, například péči o silniční zeleň, ale obecně je to dobrá zpráva. Peníze dáme na úklid a vylepšení veřejných prostranství nebo třeba na opravy škol a školek. Staráme se o desítky kilometrů účelových komunikací, na jejichž opravu bychom potřebovali celkem 200 milionů, ale od města dostáváme ročně ani ne setinu téhle částky. Takže jsme za zvýšení rádi, ale potřebovali bychom ještě víc,“ podotkl starosta Brna-střed Martin Landa (zvolen za Žít Brno).

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

A do vylepšení podmínek pro lidi chce dát nové peníze i starosta Vinohrad Jiří Čejka (zvolen za ČSSD).

„Pro nás to znamená čtyři až pět milionů korun navíc. Chápu, že jde o sladkost před volbami, ale proč jí nevyužít. Peníze se hodí na nadstavbové věci, například na outdoorové cvičební stroje, které jsme instalovali na severu části a lidé si je velmi oblíbili. Teď bychom je chtěli dát ještě i na jih,“ uvedl Čejka.

Vedle takzvaných volných neúčelových peněz dostávají radnice od města ještě přímé dotace, třeba na nejrůznější opravy škol a hřišť nebo na revitalizaci parků a veřejných prostranství. Jen v letošním roce na tyto projekty magistrát poslal celkově 236 milionů korun.

„Musíme ale o ně žádat jednotlivě a čekat, jestli uspějeme, nebo ne. A když něco ušetříme, musí nám město povolit, abychom to mohli použít na něco jiného. Tohle jsou však peníze, u nichž sami rozhodneme, co s nimi uděláme,“ vysvětlil Landa.

Autor:
zpět na článek