iDNES.cz

Na Krajském úřadě v Liberci vystavují šperky z přírodních kamenů a divadelní postavy v paličkované krajce

  13:19
Hematit, břidlice, labradorit, lapis lazuli … to není nějaká tajná řeč, ale druhy přírodních kamenů, ze kterých brusič Petr Šťastný, jenž v roce 2012 získal titul Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje, vyrábí šperky. Ty jsou, společně s paličkovanou krajkou Jany Kaplanové, do 30. září k vidění v kanceláři radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květy Vinklátové v 5. Patře budovy. Jana Kaplanová je držitelkou ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje roku 2014.

Paličkovaná krajka | foto: Impuls.cz

Petr Šťastný získal titul v oboru brusič drahých kamenů. Narodil se v Liberci, ale svoji dílnu si v roce 1991 založil v Turnově. V ní se věnuje zpracování převážně přírodních kamenů, a vytváří klasické i nové, vlastní výbrusy. Ty se vyznačují zajímavými, nezvyklými tvary, vysokým leskem, brilancí a často i zvláštními optickými efekty. Spolupracuje s řadou známých šperkařů, výtvarníků a restaurátorů na různých realizacích.

Mezi výjimečné mezníky jeho kariéry patří spolupráce na replice Svatováclavské koruny pro EXPO 2000 v Hannoveru, podíl na restaurování relikviáře sv. Maura, spolupráce na nových insigniích pro univerzity a vysoké školy v Ostravě, v Hradci Králové, v Pardubicích, v Jihlavě. Spolupráce na výrobě korunky pro Miss Universe a Miss USA. Více se o něm a jeho práci dozvíte na http://www.atelierpst.com/. Držitelem titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje je od roku 2012.

Jana Kaplanová původní profesí tanečnice baletních souborů v libereckém Divadle F. X. Šaldy a Divadle J. K. Tyla v Plzni, se autorské paličkované krajce věnuje již přes 25 let. Svým originálním rukopisem začala vytvářet působivé obrazy divadelních postav jako je Carmen, Jeník a Mařenka z Prodané nevěsty, Ofélie, figurky baletek atd. Vedle divadelního prostředí je jí zdrojem námětů také příroda. Z rukodělných technik se věnuje také starobylé předtkalcovské technice krosienkování (tkaní pomocí osnovy uchycené v rámu).

Své práce každoročně prezentuje na výstavách po celé České republice, účastní se také tradičních řemeslných trhů a jarmarků doma i v zahraničí. Jana a její manžel Ivo, nepostradatelný propagátor její práce a organizátor dění kolem ní, jsou držiteli certifikátu Regionální produkt Jizerské hory. Držitelkou titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje je od roku 2014.

zpět na článek