iDNES.cz

Vlaky tentokrát na Pálavské vinobraní nevyjedou, nahradí je autobusy

  15:04
Na přeplněné autobusy se musí připravit všichni, kteří míří na Pálavské vinobraní do Mikulova. Tradiční dopolední vlaky totiž letos z Brna nevyjedou. Místo nich budou každou hodinu ze Zvonařky odjíždět autobusy.

Pálavské vinobraní v Mikulově. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Na vině je výluka na kolejích. Mezi Břeclaví, Valticemi a Mikulovem se opravuje trať. Mezi Valticemi a Mikulovem byly dokonce úplně vytrhané koleje, takže se pro letošek vlakové spojení zrušilo,“ odůvodnil Květoslav Havlík, mluvčí dopravní společnosti Kordis. 

Návštěvníci tak z brněnské Zvonařky do Mikulova budou linkou 105 cestovat více než hodinu. Podle Havlíka jezdily autobusy vždy, letos budou posílené. V souvislosti s částečnou uzavírkou hráze u Novomlýnských nádrží však může docházet ke zpožděním.

V pátek odpoledne budou autobusy vyjíždět jednou za hodinu od 13:45 do 17:45, v sobotu pak také každou hodinu od 8:45 do 16:45.

„V sobotu večer pak do Brna pojedou v hodinovém taktu, vždy v celou. Poslední spoj vyjede přesně o půlnoci,“ informoval Havlík. 

Kdo nemá rád autobusy, může využít vlastní vůz nebo komplikovanější trasu s přestupy. Nepřímý vlak linky R13 ho zaveze z Brna do Šakvic, kde bude muset přestoupit na navazující autobus linky 540 do Mikulova.

Nejlepší je zaparkovat u kasina

Parkovišť je v Mikulově pro návštěvníky nachystaných celkem šest. Zadarmo je ale pouze jedno, a to u místního kasina. Na dalších se platí stokoruna nebo padesátikoruna za vůz na den. Parkoviště blíže centru jsou navíc menší. 

„Nejlepší variantou je zaparkovat právě u kasina. Je to velké záchytné parkoviště, tam je to na jistotu. Navíc přímo odtud bude vyjíždět autobusová kyvadlová doprava, která návštěvníky přepraví po centru,“ vysvětlila mluvčí Pálavského vinobraní Kateřina Hučková. Bezplatná kyvadlová doprava bude jezdit v intervalu půl nebo čtvrt hodiny. 

Komfortnější cestu budou mít lidé, kteří přespávají v kempu Merkur v Pasohlávkách. „S organizátory jsme navázali skvělou spolupráci a povedlo se nám zajistit častější spoje,“ uvedl Havlík.

Ze zastávky u Aqualandu Moravia v Pasohlávkách pojede autobus 105 od 14:29 do 20:29 a nazpět od 17 hodin do půlnoci. 

Dopravní společnost Kordis posílila i autobusy na linkách 540 mezi Mikulovem a Hustopečemi a 570 směrem na Břeclav.

Pálavské vinobraní, které se koná od pátku do neděle, tradičně navštěvují desetitisíce lidí.

zpět na článek