iDNES.cz

UNESCO je znepokojeno. Přestane být Praha světovým kulturním dědictvím?

  13:00
V létě, po svém zasedání v Bahrajnu, poslal Výbor pro světové dědictví UNESCO Praze vytýkací dopis. V něm vyjádřil „velké rozčarování nad mnoha developerskými projekty velkého měřítka, které jsou navrženy do ochranného a širšího pásma Pražské památkové rezervace (PPR) a také nedostatečnou regulací výškových novostaveb, což může mít dopad na jeho mimořádnou univerzální hodnotu".
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří KoťátkoMAFRA

I přesto, že byla primátorka Adriana Krnáčová pozvána, zasedání v Bahrajnu se nezúčastnila. V důsledku toho má v letošním roce dorazit mise expertů UNESCO, aby posoudila, zda je Pražská památková rezervace ohrožena.

UNESCO ve svém dopise konkrétně zmiňuje pankráckou pláň, výškové limity a žádá dopracování zásadního dokumentu, takzvaného management plánu péče o historické jádro.

Náměstkyně primátorky Petra Kolínská na sociální síti uvedla, že „jsou dost naštvaní, jak to tu bereme hákem. Mj. nám doporučují, abychom zpřísnili památkový zákon, a říkají, že jsou vážně znepokojeni naším přístupem k výškovým stavbám v blízkosti historického centra“. Dodala, že mise UNESCO se v Praze očekává do konce roku.

Krnáčová navrhuje změnit zákon o památkové péči, vyškrtnuta by z něj měla být povinnost investorů obracet se na Národní památkový ústav a ponechat rozhodování jen na úřednících. Pražské zastupitelstvo má ve čtvrtek rozhodnout, zda novelu pošle do Sněmovny. Kolínská navrhovala, aby zastupitelé o změně památkového zákona vůbec nejednali a bod nebyl na programu. Přehlasovali ji ale další radní z ANO a ČSSD. Proti zamýšlené novele se ostře ohradili památkáři, někteří politici a také spolky.

Mise UNESCO má podle dopisu zhodnotit míru zachování Pražské památkové rezervace, posoudit studie a záměry, pomoci určit, které developerské projekty by požadavkům UNESCO vyhovovaly a případně říci, zda PPR zařadit na zvláštní seznam ohrožených světových památek.

Pokud by k tomu došlo, šlo by o krok k vyškrtnutí PPR ze seznamu světového dědictví. V létě na to upozornil Josef Štulc, viceprezident Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS), která s UMESCO úzce spolupracuje. Město u stát podle jeho slov riskují, ale UNESCO se ošálit nedá. Mise UNESCO byla v Praze již několikrát a zkoumala dopady kutání tunelů Blanka na území PPR i opravu Karlova mostu.

Pražská památková rezervace s Průhonickým zámkem jsou zapsány na seznamu UNESCO od roku 1992.

zpět na článek