iDNES.cz

Miluji ji, řekl otec, který drasticky zbil dcerku. Dostal pět let vězení

  12:26
Na pět let poslal krajský soud do vězení muže, který letos v únoru při cestě ze sáňkování drasticky zacházel se svojí malou dcerou. Dívku házel z výšky na zem i na sáňky, kopl ji a bil pěstmi. Ve věci rozhodla pardubická pobočka krajského soudu.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Násilník si má trest odpykat ve věznici s ostrahou. Verdikt je pravomocný. Obžalovaný i státní zástupce se vzdali práva na odvolání.

Podle předsedkyně soudního senátu Anny Sobotkové spáchal pětatřicetiletý obžalovaný pokus o těžké ublížení na zdraví. V odůvodnění rozsudku uvedla, že zásadním důkazem v případu byl kamerový záznam.

Muž totiž svoji dceru napadl nedaleko ubytovny a vrátnice většího závodu. Právě tamní kamery incident natočily. Záběry byly promítnuty i u soudu

„Bylo z nich patrné, že jste se svou dcerou mával jak s hadrovou panenkou. Právní kvalifikace je ta nejmírnější, jaká vás mohla postihnout s ohledem na projevenou lítost nad spácháním skutku. Proto soud uložil trest na spodní hranici sazby pět až dvanáct let,“ vysvětlila Sobotková.

Otec dítěte, který byl v době zločinu opilý, při své závěrečné řeči před soudem vzlykal. Uvedl, že svého činu strašně moc lituje.  

„Přes všechno svou dceru strašně miluji a budu ji vždy milovat, omlouvám se jí. Když bude ta možnost, budu ji chtít dostat zpátky do své péče,“ prohlásil obžalovaný.

Soud mu také nařídil, aby zaslal opatrovnici dítěte 80 tisíc korun jako náhradu nemajetkové újmy. Zatímco obžalovaný je od února ve vazbě, jeho družka má jiného partnera, proto je holčička v dočasné pěstounské péči. 

Obžalovaný také musí zdravotní pojišťovně zaplatit náklady na léčení dítěte ve výši 13 tisíc korun. 

Míra násilí vůči dítěti překvapila i soudního znalce

Dívenka, které nejsou ani tři roky, měla po napadení podlitiny a odřeniny, týden byla v nemocnici. Vyvázla bez psychických následků. 

Jméno obžalovaného ani další informace umožňující případnou identifikaci nezletilého dítěte iDNES.cz sdělovat nesmí s ohledem na ochranu oběti trestného činu.

Nejsilnějším momentem dvoudenního soudního jednání byla projekce kamerového záznamu zachycujícího mlácení dítětem o zem. Vedle svědků se k němu vyjádřil i znalec, který uvedl, že se během své praxe s ničím podobným nesetkal.

zpět na článek