iDNES.cz

Soud zpřísnil trest za pašování kokainu z Brazílie ze šesti na deset let

  11:38
Českobudějovický krajský soud se už podruhé zabýval pašováním kokainu z Brazílie. Padesátiletému Jozefu Mitrovi z Písecka uložil deset let vězení za to, že se v letech 2012 a 2013 podílel na najímání kurýrů, kteří drogy převáželi. Samotné pašeráky už soudy potrestaly, mimo jiné v Belgii a Německu.
Krystalická droga (ilustrační foto).

Krystalická droga (ilustrační foto). | foto: SXC

Obžalovanému hrozilo od 10 do 18 let vězení. Podle státní zástupkyně Dagmar Šimákové byl členem mezinárodní organizované skupiny a zadržení přibližně patnácti kilogramů kokainu může být jen zlomkem ilegálního obchodu.

Gang monitoroval Interpol a odposlouchával jeho telefony. Na jeho pokyn zatkli policisté na letišti v Bruselu a Frankfurtu nad Mohanem dva Čechy se zásilkou drogy.

Jeden ji ukrýval ve vnitřnostech, druhý ji měl ve třech konzervách s nápisem fazole. Třetí pašerák kapsle s kokainem ve střevech neunesl a do Prahy, kde na něj čekala rovněž policie, dorazil čistý.

Mitro čelil obžalobě už loni. S původně šestiletým trestem vězení se ale nespokojil a odvolal se k vrchnímu soudu. Ten nařídil znovu vyslechnout některé svědky.

Jeden z nich mezitím zemřel, další je stále za mřížemi v Norimberku a svědčit odmítl. Třetí před senátem opakoval, že si na nic nepamatuje. Obžalovaný se hájí, že jen dohazoval dělníky na práci známému do Německa.

„Nikdy jsem se vědomě nepodílel na obchodu s drogami. Žádám soud o shovívavost,“ uvedl Mitro v pondělí v závěrečné řeči.

Soud proto vycházel z počátečního přiznání kurýrů před policií. Tehdy potvrdili, že je Mitro najímal na cesty do Brazílie s pomocí Keňana, se kterým se seznámil ve vězení ve Velké Británii. Tento muž je pokaždé doprovázel až do Sao Paula a zpět.

„Obžalovaný vyhledával osoby bez finančních prostředků, které měly za gram převezeného kokainu dostat tisíc až patnáct set korun. Vybavoval je cestovními doklady, SIM kartami a letenkami. Jeho obhajoba, že o drogách nic nevěděl, je účelová,“ řekl předseda senátu Michal Kubánek.

Kromě vězení uložil Mitrovi peněžitý trest ve výši 70 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný, obě strany se k němu nevyjádřily.

zpět na článek