iDNES.cz

Svátek památek opět dvoudenní a opět soutěžní

  11:17
Letošní ročník Dnů evropského dědictví (EHD), při nichž se návštěvníkům otevírají i objekty běžně nepřístupné, nabídne v Pardubicích tři nové cíle, ale také příležitost pro soutěživé. Stejně jako v loňském roce bude akce dvoudenní a návštěvníci během soboty 15. a neděle 16. září mohou navštívit 16 historických objektů, nebo se v doprovodu historika Františka Šebka vydat po nejzajímavějších pardubických památkách.

(ilustrační snímek) | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Letošní Dny evropského dědictví v Pardubicích předznamená 14. září večer slavnostní rozsvícení paláce Hybských na třídě Míru, který v současné době prochází kompletní rekonstrukcí fasády. Tuto kulturní památku, která ve své době výrazně vynikala nad většinou jednoposchoďovou zástavbou třídy Míru, postavil před 120 lety Josef Krudenc. Stavbou honosného paláce inspiroval další stavitele k vytvoření výstavní hlavní třídy. Na víkend je pro návštěvníky paláce připraven speciální program, včetně prohlídek domu či přednášek Františka Šebka o historii budovy.

„Nově bude letos v rámci akce též zpřístupněn jeden z nejstarších domů na Pernštýnském náměstí, výstavní prostor Mázhaus, kde se budou moci návštěvníci seznámit s historií tohoto domu. Zajímavý program v prvorepublikovém duchu je připraven na Příhrádku, na zámku se návštěvníci mohou těšit na komentované prohlídky týkající se proměn zámku v průběhu staletí. Komentované prohlídky jsou pro zájemce připraveny též v pivovaru, historické budově Sokola na Olšinkách, krajské knihovně, Východočeské galerii, Natura Parku, kostele sv. Bartoloměje či v okresním archivu. Vydat se můžete i po zajímavostech pardubické architektury 20. století s Klubem přátel Pardubicka a po pardubických kostelech s výkladem o jejich historii,“ zve na letošní svátek památek organizátorka Jana Fiedlerová z oddělení kultury pardubické radnice.

I letos se otevřou tajemné prostory židovského hřbitova a katakomb kostela Zvěstování Panny Marie, návštěvníci nepřijdou ani o tradiční a oblíbené součásti programu, jako jsou procházky městskou památkovou rezervací s historikem Františkem Šebkem, Velký návštěvní den ve Východočeském divadle či výtvarné dílny v Galerii města Pardubic. Všechny objekty zapojené do programu EHD budou přístupny zcela zdarma či za symbolický poplatek. Návštěvníci se mohou, stejně jako v minulých letech, zapojit do soutěže o kávu zdarma, která je připravena v pojízdné kavárně Doppie Coffee. Získá ji prvních 35 návštěvníků, kteří nasbírají do hrací karty razítka alespoň pěti navštívených objektů. Mimo to se mohou, zejména děti s doprovodem, vydat v pátrací hře po stopách minulosti, kterou na EHD připravilo Ekocentrum Paleta. V rámci celostátního programu EHD se mohou zájemci zapojit do nové fotografické soutěže http://www.historickasidla.cz/cs/dny-evropskeho-dedictvi/ehd-2018-soutez/

Dny evropského dědictví se v Pardubicích letos konají již po sedmnácté. Možnost vstoupit do míst, kam se návštěvník běžně nepodívá a vyslechnout fundované komentáře odborníků každoročně využívají tisíce lidí. V loňském roce prošlo branami otevřených objektů na 6.500 lidí. Zhruba třetinu návštěvníků tvoří „přespolní“. Do Pardubic přijíždějí zejména z Prahy, Chrudimi a Hradce Králové.

Dny evropského dědictví jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí. V České republice se konají pravidelně od roku 1991, od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Od loňského roku je volně ke stažení Aplikace pro Android, pro iOS: http://www.historickasidla.cz/cs/dny-evropskeho-dedictvi/aplikace-ehd-ke-stazeni.html

Bližší informace s přesným programem pardubické části EHD naleznou zájemci na programových skládačkách EHD, které jsou k dispozici v Turistickém informačním centru, na zpřístupněných památkách a na webu www.ehd.cz či www.pardubice.eu.

zpět na článek