iDNES.cz

ŘSD: Tragédie jako v italském Janově u nás nehrozí!

  7:39
Pád dálničního mostu by se měl České republice vyhnout! Ředitelství silnic a dálnic prohlédlo konstrukce, které mají podobné prvky, jako měl zřícený most v italském Janově. Podle výsledků jsou v dobrém stavu a pro jistotu dostanou další kontrolní prvky.

Stav mostu před odtrhnutím rzi. | foto: TSKMetro.cz

Jeden most s podobnou konstrukcí jako v Janově se nachází na 42. kilometru dálnice D11. Jak Rádiu Impuls na místě řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl, bez ohledu na tragédii prochází toto přemostění pravidelnými opravami. „V letošním roce jsme srovnali napětí, které bylo přepočteno a přesně stanoveno těm jednotlivým nosným lanům, což znamená perfektní vyrovnání nosnosti každého metru toho mostu. Na příští rok jsme navíc připravili výměnu mostních závěrů, což je klíčová část mostu.“ Díky tomu by se příští rok mohl stav konstrukce zlepšit o dva stupně ze sedmibodové škály - ze stupně „uspokojivý“ na stupeň „velmi dobrý“. Podobně přísně ŘSD sleduje všechny dálniční mosty.

Zavěšené mosty budou v Česku zároveň pod větší kontrolou. Rádiu Impuls to řekl ředitel úseku kontroly kvality staveb ŘSD Jiří Hlavatý. Ten ubezpečil, že teď se opotřebení závěsných kabelu bude sledovat nadálku. „Napětí v těch táhlech se mění každou vteřinu. Je to dáno tím, jak je most v průběhu provozu zatěžovaný. Teď na ty zavěšené mosty budeme instalovat tenzometry, které budou schopné na dálku sledovat napětí. Hodnoty bude měřit speciální stanice, která se zabuduje do té nosné konstrukce.“

Kontrola vyhodnotila stav mostu na D11 za uspokojivý. Kontroly dálničních přemostění probíhají každý den, ředitelství silnic a dálnic jich má celkem 1682. Každý z nich má pevně stanovený program plánovaných kontrol na 20 let.

Poslechněte si ze záznamu, jak probíhala vizuální kontrola mostu na 42. kilometru D11:


zpět na článek