iDNES.cz

Mostecká radnice si nechá poradit, jak citlivě opravit kulturní dům

  8:02
Za pět minut dvanáct se začalo vedení Mostu zabývat otázkou, jak opravit kulturní dům Repre tak, aby byla změna citlivá pro okolí a aby vynikl silný charakter budovy. Odborníci sice přes dvě roky nabádali radnici, aby na rekonstrukci vyhlásila architektonickou soutěž, to se ale nikdy nestalo.

Studie nového kulturního domu Repre | foto: Magistrát města Mostu

„Chtěli jsme tedy, aby alespoň výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace rekonstrukce nebylo o ceně, ale aby hlavní roli hrála odbornost. Opět jsme neuspěli,“ říká pedagožka a ilustrátorka Jana Jungmannová, jedna z iniciátorů architektonické soutěže.

Výběrové řízení nakonec loni vyhrála díky nejnižší nabídnuté ceně 17,7 milionu korun litvínovská společnost Artech. K této částce už ale mostečtí radní na svém posledním zasedání přidali další více než milion korun.

Návrh řešení rekonstrukce kulturního domu předložený Artechem však odbornou veřejnost utvrdil v myšlence, že nevypsání architektonické soutěže byla chyba. Nově navržené přístavby budovy totiž prý zcela změnily původní myšlenku stavby. 

Podle renomovaného architekta a odborníka na normalizační stavby Ondřeje Beneše je budova Repre jedinečná právě proporcemi a gradací svých jednotlivých objemů korunovanými kupolí planetária. Fantastické jsou podle něj odlesky od vodní hladiny, kterou je tu vše podtrženo. Ty by nyní zanikly.

A přestože si právě Ondřeje Beneše přizvalo už v březnu město ke konzultacím, jak rekonstrukci řešit, teprve nyní se díky iniciativě mostecké zastupitelky a senátorky Aleny Dernerové podařilo poprvé sjednat jeho setkání s primátorem Mostu a zástupci Artechu.

„K situaci kolem Repre jsem se dostala až na poslední chvíli, kdy se ke mně dostaly informace od odborníků, které mě docela znepokojily. Měla jsem obavu z toho, že by rekonstrukce budovy, která zde v tom nejlepším smyslu reprezentuje určitou dobu, nerespektovala původní myšlenky architekta Mojmíra Böhma,“ uvedla senátorka.

Je podle ní potřeba, aby město vzalo na vědomí i názory odborníků. Dernerovou oslovila právě skupina kolem Jany Jungmannové.

Nové řešení má být citlivější pro okolí

„Jak kulturní centrum, tak výstavba realizovaná zejména od počátku 70. let je v Mostě stále nedokončená, působí nezabydleně. I proto je nyní velmi důležité definovat kvality a hodnoty domu včetně veřejných prostor, okolo nichž by se centrum mělo rozvíjet. Repre je mimořádná občanská stavba. Patří k těm mosteckým stavbám, které jsou završením centra i celého Mostu,“ popsal Beneš. 

Spolu s Artechem se chce pokusit připravit možnost přepracování současného konceptu tak, aby řešení bylo pro okolí citlivější a aby mohl vyniknout silný charakter budovy. 

„Je důležité předložit smysluplný podklad, na jehož základě by mělo vedení města možnost rozhodnout o dalším postupu – ve hře je tu příliš mnoho,“ zhodnotil situaci architekt. 

„Pokud totiž na sebe nebudou jednotlivé stavby v srdci Mostu logicky navazovat, bude jeho centrum stále působit vybydleným dojmem,“ dodává Beneš.

„Plno věcí se musí ještě vyjasnit. Architekt Beneš se spolu s naším městským architektem vyjádřil k rozpracovanosti projektové dokumentace od Artechu. Stále jsou tu nějaké věci, které mohou být k diskusi,“ vyjádřil se primátor Jan Paparega. 

zpět na článek