iDNES.cz

Města šetří kvůli suchu vodou, Liberec však drží roční plán a myje ulice

  15:02
Česko zažívá rekordní sucho, centrem Liberce ale tečou proudy vody. Technické služby v těchto dnech myjí ulice. Někteří místní to kritizují jako plýtvání.

„Rozumím kropení rozpálených ulic přes den, ale proč, proboha, ulice myjí večer hadicí? To se snad dělá po zimě, kdy jsou plné štěrku, teď ani není co uklízet. Jen zbytečně vyplýtvaná voda. Navíc jsem je potkal v Železné ulici, která je teď zaslepená a nikdo tam ani nejezdí,“ poukazuje Petr Hladík, který bydlí v centru Liberce.

Podobná scéna se odehrála během večerních hodin i v dalších ulicích města: Na Františkově, ulici 5. května nebo Husově ulici a Šaldově náměstí.

„Lidi si to na Šalďáku fotili a kroutili hlavou. Také mi to přijde zvláštní, všude se mluví o problémech s vodou, a tady ji stříkáme ostošest,“ diví se další Liberečan Martin Krčmář.

Radnice ale mytí ulic v těchto dnech za plýtvání vodou nepovažuje.

„Uvedené činnosti probíhají na základě operačního plánu, který se dělá rok dopředu. Mytí slouží ke snižování prašnosti a zajištění úklidu ve městě. Zároveň se tím ochlazují povrchy vozovek. Ulice Husova je frekventovaná vozovka, kde dochází k vysoké prašnosti, a vzhledem k umístění nemocnice není možné tuto vozovku mýt přes den. Navíc při pravidelné údržbě je možné otevřít okno bez obav, že oblaka prachu zahltí domácnosti nebo pokoje v nemocnici,“ uvedla mluvčí magistrátu Jana Kodymová.

Ostatní města v kraji si vystačí s kropením

Žádná další větší města v Libereckém kraji ale mytí komunikací v těchto dnech nedělají.

„V Jablonci provádíme pouze ozónování, což je ochlazování povrchu komunikací pomocí vody a kropicí cisterny. Strojní mytí ulic je součástí pravidelného jarního úklidu, který začíná většinou koncem března a trvá zhruba devět týdnů,“ uvedla mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Sečení už radnice zastavila

Údiv vzbuzovalo mezi Liberečany i sečení trávy nebo úprava dřevin křovinořezem, rovněž v režii Technických služeb.

„Sekali trávu v Rochlicích, i když nechápu, co tam vlastně chtěli sekat. Jen se všude prášilo, vždyť tam žádná tráva není, je to tam jak na savaně,“ popsala místní obyvatelka Eva Brožová.

Sečení trávy na pozemcích města už proto radnice zastavila.

„Omezení sečí se týká parků a dalších ploch zeleně, které jsou zařazeny do sečí v první intenzitní třídě. Seč je omezena i na sídlištích. Kosení travních porostů bude probíhat pouze u silniční zeleně a na plochách, na které není žádná zástavba, která by kosením byla zasažena,“ stojí ve vyjádření Odboru ekologie a veřejného prostoru.

Ulice se teď nemyjí ani v Turnově, Frýdlantu nebo České Lípě.

„V České Lípě v této době provádíme čištění ulic jen v nutných případech a úklidovými vozy, které pouze vlhčí kartáče pod vozidly, aby se neprášilo. Ulice nesmýváme ani nekropíme,“ sdělil mluvčí českolipské radnice Václav Šámal.

Právě na Českolipsku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod už dva měsíce.

„Je to šílené. Rozumné obce šetří vodou, jak se dá, a v Liberci tečou hektolitry vody po ulici, které skončí v kanále. Přitom zoologická zahrada pláče, že nemá vodu, omezuje zalévání. To je na hlavu. Kropení ulic naprosto stačí,“ říká k tomu Josef Čermák, který kdysi u Technických služeb pracoval.

Teď ale zřejmě omývání i kropení silnic v Liberci skončí. Vodoprávní úřad magistrátu totiž v pátek upozornil technické služby na to, že v nádrži před harcovskou přehradou je málo vody. Právě odtud technické služby vodu na údržbu čerpají. „Nesmí se proto odebírat voda z harcovské nádrže za účelem kropení silnic a zalévání veřejného prostoru, například květinových záhonů a trvalek v truhlících a závěsných mísách,“ upozornila Jana Kodymová.

V Rovensku někdo zase vypustil nádrž

Zatímco Liberec se připravuje drahocennou vodu sám, jinde se o problémy starají neznámí ničemové.

Požární nádrž vypustil neznámý pachatel v Rovensku pod Troskami. Pokud by ve vyprahlém městečku hořelo, museli by hasiči pro vodu až do pět kilometrů vzdáleného rybníka Rokytňák.

„Z našeho vysychajícího potoka by ji brát nemohli,“ říká rovenská starostka Jiřina Bláhová. „Nechápu, jak někoho mohlo napadnout vypustit nádrž během takového sucha. Voda odtekla rychle potokem a nikomu nepřinesla užitek.“

Nádrž vytekla v noci z neděle na pondělí a Bláhová ohlásila její vypuštění nádrže na policii jako obecné ohrožení. Informovala rovněž profesionální hasiče.

Zprávu o nebezpečném činu vyvěsila také na městský web. Policisté viníka zatím nenašli. Podle Bláhové musel vlézt pachatel do šoupěte a k otevření nádrže použít nářadí.

„Do naší požární nádrže se vejde asi tisíc kubíků vody, přítok z potoka je teď slabý a potrvá dva nebo tři týdny, než se zase naplní,“ dodává Bláhová.

Neznámý poberta připravuje o vodu i Okrouhlou na Českolipsku.

„Neustále se někdo snaží překopávat hráz potoka v lese a když provizorně opravíme přítok do požární nádrže, tak nám trubku ukradne,“ uvádí starosta Jiří Vosecký.

zpět na článek