iDNES.cz

Zlínské zastupitelstvo opustili minulý lídr ČSSD i její vlivný člen

  12:34
Vlivný zlínský sociální demokrat Roman Vaigel, který má blízko k exministrovi vnitra Milanu Chovancovi či poslankyni Aleně Gajdůškové, z osobních důvodů překvapivě rezignoval na funkci městského zastupitele. Spolu s ním skončil i lídr kandidátky ČSSD z roku 2014 Vladimír Drtil, který déle než rok absentoval kvůli zdravotním potížím. Strana tak bude muset jen pár měsíců před komunálními volbami hledat do čela nové lidi.

Vladimír Drtil byl lídrem kandidátky ČSSD při komunálních volbách ve Zlíně v roce 2014. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Vaigel, který působí ve zlínském okresním, krajském i celostátním vedení ČSSD, už na předposledním zastupitelstvu oznámil, že nebude letos na podzim znovu kandidovat. Na březnovém jednání pak sdělil, že jako zastupitel končí.

„K rezignaci na mandát zastupitele jsem přistoupil na základě rozhodnutí z minulého roku. Chci utlumit svou činnost v aktivní politice, a to zejména z časových a ryze osobních důvodů,“ sdělil Vaigel, profesí právník. Blíže důvody svého odchodu nechce komentovat.

„Nemám ambice v budoucnu kandidovat na jiné veřejné či stranické funkce,“ doplnil.

Ještě loni přitom výrazný politik, který měl ale hodně kritiků i uvnitř ČSSD, zapáleně mluvil o tom, že radnice by měla stavět více městských bytů.

Vyjadřoval se k tomu, jak by měla postupovat při modernizaci náměstí Míru. Patřil k aktivnějším opozičním zastupitelům, kteří kritizovali koalici hnutí STAN a ANO mimo jiné kvůli problematice zlínských vodáren.

Většinu času trávil v Praze

Vaigel byl před časem také poradcem bývalého ministra vnitra Chovance. Působí stále v dozorčí radě Čepra či společnosti ČD-Telematika, jejímž většinovým vlastníkem jsou České dráhy.

„Věděli jsme, že je hodně vytížený. Většinu času tráví v Praze při pracovních povinnostech,“ poznamenal zastupitel a předseda zlínské ČSSD Antonín Prokeš.

„Máme ale dostatek kvalitních lidí uvnitř strany nebo mezi sympatizanty, takže to zas až takový problém nebude. Novou kandidátku budeme mít plnou výrazných osobností,“ slibuje s tím, že o lídrovi ještě rozhodnuto není a ve hře je více variant na pozici lídra.

„Vím, že to zvažoval už před časem vzhledem ke svému pracovnímu vytížení. Beru to na vědomí stejně jako naše organizace ve Zlíně,“ vyjádřila se k Vaigelovu odchodu Gajdůšková.

MF DNES oslovila i další sociální demokraty v regionu, kteří však nechtěli Vaigelův odchod blíže komentovat s tím, že o něm nemají informace.

Některé opoziční zastupitel ale tento krok ambiciózního politika zaskočil.

„Byl jsem překvapený, když oznámil, že končí. Jeho odchod je pro mě zahalený tajemstvím. Přeji kolegům z ČSSD, aby se konečně dali personálně dohromady,“ reagoval lidovecký zastupitel Aleš Dufek.

Někteří o něm mluvili jako o novodobém kmotrovi

Když Vaigel s Drtilem před čtyřmi lety ovládli zlínskou ČSSD, oznámili, že začíná nová éra po exnáměstkovi Martinu Janečkovi. Bývalý člen ČSSD byl odsouzen za korupci a vězení se vyhnul jen díky amnestii (viz též Zlínská ČSSD má nové vedení, chce se očistit od éry Janečky).

Ovšem nedlouho po nástupu nového vedení začali někteří sociální demokraté říkat, že stranická buňka nefunguje příliš demokraticky a místo tehdejšího šéfa Drtila ji prakticky řídí Vaigel.

„Místní organizaci má pod kontrolou novodobý kmotr, do jehož role se pasoval Roman Vaigel, který je bezvýhradně podporovaný svým klanem,“ prohlásil už dříve zastupitel Jiří Knedla, který z ČSSD vystoupil (viz též Zlínská ČSSD se hádá, místopředseda je podle členů kmotr a šéf strany).

Vaigel tehdy kritiku odmítal. „Každý může prosazovat své názory v rámci demokratických principů uvnitř strany. Pokud toho není schopen, tak se nesmí divit, že jeho názory nejsou přijaty,“ řekl.

Vaigela s Drtilem by v městském zastupitelstvu měli nahradit Dagmar Jüngerová a Milan Kristek.

Autor:
zpět na článek