iDNES.cz

Firmou roku v Hradeckém kraji je Kasper, titul živnostníka má stavitel

  17:42
Vyhlášení nejlepších firem a živnostníků v Královéhradeckém kraji dostalo ve čtvrtek večer v Beránku v Náchodě nečekaně humorný náboj. Hned první dva ocenění podnikatelé místo vzletných slov smířeně prohlásili, že už v branži raději skončí. Další ubezpečovali, že oni ještě vydrží.

Vítězové Firmy a živnostníka roku 2017 v Královéhradeckém kraji a držitelé Cen Moneta Money Bank a Ceny starosty města Náchod s předsedou představenstva krajské hospodářské komory Radkem Jakubským (8. 3. 2017) | foto: Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

Živnostník roku 2017 Zdeněk Kalináč z Jičína podniká ve stavebnictví od roku 1990 na menších stavbách a rekonstrukcích především kulturních památek.

„Pro mě toto ocenění znamená takové hřejivé rozloučení s podnikáním, budu končit hlavně ze zdravotních důvodů,“ zaskočil plný sál i moderátorku Zdeněk Kalináč.

„Podnikání je čím dál náročnější, co si budeme povídat. S tím bych skončil, už se necítím na celý ten proces od začátku zakázky až po realizaci. Určitě ale nezůstanu sedět doma,“ míní Kalináč. Svůj odchod ale prý odkládá už pět let.

Podobně to pojal i jednatel Josef Janeček z Rychnova na Kněžnou, když za ofsetovou tiskárnu Uniprint přebíral cenu pro obchodní společnost do padesáti zaměstnanců. Chystá se skončit po šestadvaceti letech, aby mohl jezdit na kole, sportovat nebo odpočívat.

Na pódiu se ocitli finalisté z okresů i krajští vítězové

Udílení cen se konalo třetím rokem, v předešlých ročnících se však týkalo jen okresu Náchod, nyní je pro celý kraj. Galavečer Firma a živnostník Královéhradeckého kraje roku 2017 uspořádala krajská hospodářská komora spolu s náchodskou radnicí. Publiku zpívala Heidi Janků, Nelly Řehořová a Marian Vojtko.

Z pěti okresů vzešly na přelomu roku nominace firem. Nejvyšší počet hlasů určil okresní vítěze v kategoriích a ti postoupili do krajského kola. Představitelé hospodářské komory nakonec hlasovali o celkovém vítězi v každé kategorii.

Mezi podniky do 250 zaměstnanců uspěla novoměstská akciová společnost Halla, která přes pětadvacet let vyrábí a vyváží designová technická svítidla.

Z největších obchodních společností se dostalo ocenění rodinné firmě Kasper Kovo z Trutnova, jež se zabývá výrobou náročných plechových dílců, technologických celků a speciálních tlakových nádob. Jednatel Rudolf Kasper připustil, že se do žádných soutěží se svými podniky nehlásí, ale teď učinil výjimku.

„Přihlásil jsem firmu Kasper CZ, což je náš druhý byznys s výrobou dřevěných nosných konstrukcí, kterou řídí starší syn David. Strojařinu dělám s Jakubem. Pak mi přišlo pozvání na vyhlášení výsledků pro naši strojírenskou divizi. Nevím, jestli to někdo popletl? Komisi ale upřímně děkuji, nás to zavazuje. Taky to můžu už zabalit, ale na rozdíl od kolegy živnostníka mám ty, kteří budou pokračovat,“ zažertoval trutnovský podnikatel a mecenáš.

Firma má nyní 450 zaměstnanců. Aby jí lidé nechyběli, spolupracuje s trutnovskou průmyslovkou, provozuje víc než deset let vlastní svářečskou školu, ale také zvedla mzdy. Snaží se to vyrovnat investicemi do robotů. Loni měly obě divize rekordní tržby za sedmadvacet let řádově 800 milionů korun.

Titul Podnikatelka roku získala Zuzana Ceralová Petrofová, která vede hradecký Petrof, největšího výrobce akustických pian v Evropě. Cenu starosty Náchoda obdržela společnost Drana zabývající se čaji a kořením, cenu Moneta Money Bank dostala  akciová společnost Vibrom a trutnovská podnikatelka Barbora Petrů. 

Rudolf Kasper: Rekordní tržby přišly po letech práce

Podnikatel Rudolf Kasper úspěchy v soutěžích nepřeceňuje. Pro rodinnou firmu z Trutnova nemají velký přínos, ale bere je jako určitou satisfakci. „Vážíme si toho, zavazuje nás to, ale podle mé zkušenosti je tím management spíš zatěžován a věnuje se jiným neefektivním věcem. Dobrá věc na soutěžích je to, že oceněné firmy a jejich management je příkladem, tahounem pro ostatní podnikatele. To je asi nejpozitivnější,“ míní jednatel.

Jakých výsledků jste dosáhli v roce 2017?
V obou divizích jsme dosáhli za loňský rok rekordních tržeb za sedmadvacet let, kdy podnikám. Tržby byly řádově ve výši 800 milionů korun, zisk před započtením úroků, daní a odpisů byl řádově 100 milionů. Na letošní rok máme takové plány, že bychom je v obou divizích ještě měli překonat. Na druhou stranu to není bez problémů. Hlavně tlak na ekonomiku, na výsledek vyjádřený ziskem, je čím dál větší, protože za poslední dva roky jsme navýšili mzdové náklady v podstatě o dvacet procent. V letošním roce plánujeme další poměrně vysoké navyšování mezd. Snažíme se to teď v maximální míře dohnat vysokými investicemi do špičkových strojů, do robotizace a automatizace. Jiná cesta není.

Čemu přičítáte loňské úspěchy?
Je to výsledek víc než čtvrtstoletí trvající usilovné práce. To cítím čím dál víc. Podařilo se nám stabilizovat tým i procesy, máme stabilní zákazníky a z toho profitujeme. Dnes se ani neobáváme krize. Ne, že bych se na ni těšil, ale jsme na ni připraveni. Myslím, že musí přijít v horizontu dvou tří let nejdéle minimálně v té strojírenské investiční branži. Musím říct, že to docela vítám, prostředí už je dnes velmi nezdravé.

Jste známý jako mecenáš. Pokračujete v tom?
Zakládáme si na tom, že můžeme být mecenáši. Jak jdou nahoru výsledky, stále přidáváme v podpoře kultury, sportu, školství, určitých druhů charity. Jsme trutnovská rodina, tak směřujeme podporu na Trutnovsko, ale i do sportovních klubů v Hradci Králové nebo do kultury na Broumovsku.

zpět na článek