iDNES.cz

Skialpinisté využívají v okolí Špičáku několik tras, mohou sjet i Javor

  17:20
Zájem o skialpinismus rok od roku stoupá. V okolí šumavského Špičáku a Železné Rudy pro pohyb na lyžích ve volném horském terénu vybudovali zhruba desítku tras. Na německém Javoru vyhradili skialpinistům jednu celou sjezdovku, kterou neupravují.

(ilustrační snímek) | foto: E.Z.

V okolí Špičáku a Železné Rudy byla s pomocí peněz EU vybudována zhruba desítka skialpinistických tras. Atraktivní je třeba ta startující z parkoviště Špičácké sedlo. Po červené turistické značce se pokračuje na vrchol Pancíře. Odtud se sjíždí západním směrem po sjezdové trati lyžařského areálu na Pancíři.

Od dolní stanice vleku pokračují lyžaři po modré značce zpět na Špičácké sedlo. Délka trasy s převýšením 235 metrů je téměř pět kilometrů. Zvládnout se dá za hodinu až hodinu a půl.

Oblíbená je téměř sedmikilometrová lyžařská túra ze Železné Rudy přes Čertovo jezero do sportovního areálu Špičák.

Zájem o půjčování skitouringových lyží stoupá

V nabídce je též devítikilometrová trasa vedoucí z železniční stanice Brčálník přes Pancíř na Špičák. Trasa s převýšením 400 metrů se dá zvládnout za dvě až dvě a půl hodiny.

Extrémní skialpinisté vyhledávají strmé sjezdy. „Zájem o půjčování skitouringových lyží stále stoupá,“ uvedl Václav Korabečný z půjčovny sportovního areálu Špičák.

„V některých lyžařských areálech dokonce skialpinismus zpoplatňují, jeden výstup stojí třeba čtyři až šest euro,“ uvedl pracovník centra Velký Javor Jiří Dvořák.

Skialpinismus

Skialpinismus je pohyb na lyžích ve volném horském terénu. Stoupání do kopce umožňuje speciální vázání a pásy nalepené na skluznici. Výstupy mohou být na lyžích nebo pěšky s lyžemi na batohu a ve speciálních botách.

Na Javoru je ale skialpinismus zdarma. Pro tento druh sportu je určená černá sjezdovka Osthang označená G, která je při vstupu do areálu umístěná zcela vlevo. „Dříve se sjezdovka upravovala, dnes už ne, protože zůstává pro skialpinisty. Důvodem je, že skialpinistů výrazně přibylo a na sjezdovce se pohybují i stovky lidí,“ popsal Dvořák.

Černá sjezdovka představuje 1 400 metrů prudkého stoupání. „Méně zdatní chodí nahoru lehčí trasou, která vede po levé části sjezdovky. Pro zdatnější je pravá část, kde jsou velké muldy a překážky,“ vylíčil Dvořák.

Spousta lyžařů podle něj přichází kvůli fyzičce. „Chtějí si vyčistit hlavu po sezení v kanceláři. Vyběhnou na speciálních lyžích nahoru, pásky si stočí do batohu a jedou dolů. Nechtějí do tělocvičny, chtějí být na čerstvém vzduchu i odpoledne, kdy už je tma,“ popsal Dvořák. Pak nasazují čelovky a vyrážejí na svahy.

Ve středu je na Javoru takzvaný stammtisch, kdy je i po páté hodině odpoledne otevřená restaurace ArberSchutzhaus.

„Ta je pravidelně plná skialpinistů. Každý zájemce jede po vybrané sjezdovce dolů. Do 22. hodiny jsou pro ně totiž otevřené všechny sjezdovky v celkové délce 16 kilometrů, ale po 22. hodině už na ně nikdo nesmí. Začnou blikat výstražná světla. Je to  nebezpečné kvůli rolbám,“ popsal Dvořák.

Ty jsou ukotvené speciálními lany na sloupech umístěných u sjezdovek. A právě tato lana jsou v noci smrtící pastí. „Ve hře jsou vážná zranění. V alpských střediscích už se staly i smrtelné úrazy,“ popsal již dříve Jan Kasík, vedoucí střediska služeb šumavského ski areálu Špičák.

zpět na článek