iDNES.cz

Většina praktických ordinací v kraji ve středu neotevře, lékaře děsí papíry

  16:16
Lékaři tvrdí, že více než sedmdesát procent praktických lékařů a ambulantních specialistů ve středu v Pardubickém kraji bílý plášť neoblékne. Vadí jim málo peněz či elektronické recepty.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Drtivá většina praktických lékařů a ambulantních specialistů nechá svoji ordinaci ve středu zavřenou.

„Protestní akci jsme připravili na středu 18. října. Budu mít zavřeno,“ říká šéf Sdružení praktických lékařů pro Pardubický kraj Jiří Zdražil. Podle něj se akce změní v masový protest. Počítá, že se k němu přidá více než 70 procent jeho kolegů, soukromých lékařů a specialistů z Pardubického kraje.

Nespokojeným praktikům a pediatrům se nelíbí, že ministerstvo zdravotnictví nenavýšilo kapitační platby o šest procent, a naopak protežuje nemocniční lékaře.

Ministerstvo zdravotnictví však tvrdí, že více peněz potřebují nemocnice.

„Poskytují zdravotní péči 365 dní v roce, 7 dní v týdnu,“ řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Praktici upozorňují také na přílišnou úředničinu, EET nebo zavádění elektronických receptů.„To je zátěž, která nás lékaře odvádí od našeho primárního úkolu - léčit pacienty,“ říká Zdražil.

Jeho plat se pohybuje kolem 160 tisíc korun. Náklady na ordinaci podle něj mnohdy přesahují 90 tisíc korun.

„Jsem soukromník. Platím zdravotní sestru, uklízečku, nájem, tiskárnu i auto, kterým jezdím za pacienty. Po odečtu podléhá rozdíl odvodům. Takže to ve finále není žádná hitparáda,“ říká Zdražil.

Na Orlickoústecku se k jednodenní stávce připojují i lékaři, kteří se nikdy protestních akcí neúčastnili.

„Nikdo z kolegů, se kterými jsem mluvila, mi neřekl, že ve středu otevře ordinaci,“ řekla lékařka Lenka Dejdarová, která má na starosti Sdružení praktiků na Vysokomýtsku. Že by si pacienty brala jako rukojmí k dosažení svých požadavků, odmítá.

„Vše bude na mých internetových stránkách a v ordinaci. Akutních věcí, které nepočkají, je minimum, a když jde o život, volá se záchranka,“ říká Dejdarová.

„Přibývající administrativa je děsivá“

Soukromí praktičtí lékaři upozorňují, že nárůst byrokracie a výdej elektronických receptů odradí starší kolegy, kteří mnohdy přesluhují a ordinaci raději zavřou. „Ve vzdálených oblastech kraje nedojde ke generační výměně, lékaři prostě nebudou,“ říká Zdražil.

Taková situace zřejmě nastane na Chrudimsku. Podle lékařky Mileny Mejzlíkové zvažují zavřít k Novému roku tři její kolegové. „Nemají počítač, takže ani internet. Navíc ta přibývající administrativa je děsivá,“ říká Mejzlíková, která provozuje ordinaci v Krouně.

I na Chrudimsku bude protestní akce praktických lékařů silná. Ve středu tady neotevřou svou ordinaci dvě třetiny praktiků.

„Doufám, že se připojí všichni moji kolegové,“ říká lékařka Renata Rothscheinová, která zaštiťuje Sdružení praktických lékařů na Svitavsku. Právě ve Svitavách skončil v září jeden z jejich kolegů. Byl důchodového věku a nehodlal pokračovat.

zpět na článek