iDNES.cz

Odvolací soud potvrdil vinu Kramného z křivého obvinění policisty

  15:28,  aktualizováno  15:55
Krajský soud v Ostravě zamítl odvolání Petra Kramného, kterým chtěl zrušit odsouzení za křivé obvinění policisty z násilí při výslechu. Kramný se jednání nezúčastnil, ale už dříve řekl, že stížnost na policistovo chování podal jeho první obhájce, aniž se s ním poradil. Případ skončí u Nejvyššího soudu.

Petr Kramný u Krajského soudu v Ostravě, který ho poslal na 28 let do vězení za vraždu manželky a dcery při letní dovolené v Egyptě v roce 2013. (7. ledna 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kramný si ve věznici Mírov na Šumpersku odpykává trest 28 let za vraždu manželky a dcery na dovolené v Egyptě v roce 2013.

Stížnost na policejní nezákonné jednání podal Kramného první obhájce. Uvedl, že Kramný při prvním výslechu po zadržení 17. února 2014 nejprve dostal ránu pěstí, až spadl ze židle. Poté si musel stoupnout ke stěně a kriminalista mu hlavou dvakrát bouchl hlavou o zeď s dovětkem, že jestli nezmění svou výpověď, bude to ještě horší.

Kramný obhájce nezbavil mlčenlivosti

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) došla k závěru, že nic z toho se nestalo. Stížnost paradoxně odmítá i sám Kramný, který poukazuje na to, že obhájce s ním podání obvinění nekonzultoval a stížnost odeslal, aniž by k tomu dostal pokyn.

Soud si to však nemohl ověřit, protože Kramný obhájce nezbavil mlčenlivosti.

Dalším důkazem se pro soud stala Kramného výpověď před vyšetřovateli GIBS, kde údajné bití při výslechu popisoval stejně a na stížnost odkazoval. 

Okresní soud v Ostravě loni v prosinci vyhlásil rozsudek potvrzující Kramného vinu. Trest však žádný nedostal, protože soud uznal dosavadní rozsudek 28 let za vraždy za dostatečný.

Soud se radil zhruba půl hodiny

Kramného obhájkyně poukazovala na to, že stížnost není Kramným podepsaná a zachování mlčenlivosti obhájce je právem jejího mandanta.

Listinu z výslechu na GIBSu pak podle ní nelze brát v potaz coby důkaz. Žádala proto zastavení řízení nebo zproštění viny.

Soud po asi půlhodinové poradě Kramného odvolání zamítl. Soudce řekl, že jak stížnost, tak i výslech před GIBS lze považovat za listinný důkaz. Nepopřel, že obhájcovo zachování mlčenlivosti je Kramného právem. „„Tím se však do jisté míry zbavuje možnosti zjistit, jak to vlastně bylo,“ zmínil soudce.

Obhájkyně Jana Rejžková řekla, že se určitě dovolá k Nejvyššímu soudu. „Takový verdikt jsem očekávala, práva mého mandanta byla opět pošlapána,“ konstatovala. Naopak státní zástupkyně Dagmar Jersáková byla s rozhodnutím spokojena.

Ministr zásah odmítl

Petra Kramného se dlouhodobě zastává spolek Šalamoun, který upozorňuje na údajně neprůkazné a pochybné znalecké posudky, které jako příčinu smrti udávají vliv elektrického proudu.

Spolek vyzval ministra spravedlnosti Robert Pelikána, aby podal stížnost pro porušení zákona. Vedle spolku Šalamoun apelovali na Pelikána také poslanci Jana Černochová z ODS, Helena Válková z klubu ANO a Daniel Korte z TOP 09.

Prohlásili, že nezpochybňují vinu Kramného, chtějí ale poukázat na možné pochybení znalců. Pelikán však toto odmítl s tím, že obhájkyně Kramného může pořádat o obnovu řízení. Případem se ještě bude zabývat i Ústavní soud a obhájkyně už naznačila, že podá návrh na obnovu řízení.

Autor:
zpět na článek