iDNES.cz

Za smrt dvou žen v sauně na Jičínsku padlo obvinění z nedbalosti

  13:24
V případu dvou žen, které letos v dubnu zemřely v podomácky postavené sauně na Jičínsku, padlo první obvinění. Ženy zůstaly uvnitř uvězněné, když se ulomila klika. Policejní vyšetřování stále pokračuje a zřejmě bude trvat ještě několik měsíců.

Sauna v Robousích, kde došlo k tragédii. | foto: Policie ČR

Informaci o obvinění jedné osoby přinesly Novinky.cz. Pravděpodobně jím je majitel objektu, který saunu v zahrádkářské kolonii v Robousích na Jičínsku postavil. Okresní státní zastupitelství ani policie to však potvrdit nechtějí. Kriminalisté případ stále vyšetřují, ale z nařízení jičínského okresního státního zástupce Michala Chvojky o něm nesmí podávat žádné informace.

„Státní zástupce si ve věci vyhradil právo informovat. Nestává se to tak často, ale je to v jeho kompetenci,“ sdělila na dotaz iDNES.cz Ivana Ježková z Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.

Podle státního zastupitelství zahájila policie trestní stíhání pro přečin usmrcení z nedbalosti 7. července. Vyšetřovatelé nyní čekají na znalecké posudky, které mají objasnit, v jakém stavu byla podomácky vyrobená sauna a odhalit okolnosti úmrtí.

„Mohu pouze odkázat na předchozí vyjádření pana okresního státního zástupce. Více se k věci nebudeme vyjadřovat,“ odmítl sdělit další informace náměstek okresního státního zástupce v Jičíně Petr Krupka.

Za úmrtí matky s dcerou ve věku 65 a 45 let, které v sauně letos 15. dubna uvěznila zlomená klika (o tragédii jsme psali zde), může pravděpopdobně nedomyšlená konstrukce objektu. Ženy pocházely z Mladoboleslavska a saunovaly se u svých známých.

„Majitelce sauny se zdálo, že ženy dlouho nevycházejí, šla je zkontrolovat a našla je ležící na zemi. Přivolaní záchranáři mohli už jen konstatovat smrt,“ popsala tehdy krajská policejní mluvčí Iva Kormošová.

Míra zavinění není jednoznačná. Zásadní problém je v tom, že pro konstrukci saun chybí v Česku bezpečnostní normy. Podle Tomáše Dyntara, který patří k největším českým výrobcům domácích i veřejných saun, existují pro sauny především hygienické normy. Tragédii podle něj způsobily nevhodné dveře.

„Nerozumím tomu, proč zvolili zrovna takové dveře a zámek. U saun vždy děláme dveře, které jdou otevřít tak, že je člověk zevnitř vytlačí. Uzavírají se vždy na válečky nebo magnet, nikdy ne na záklapky,“ vysvětlil krátce po tragédii Dyntar (více čtěte zde).

Podle něj se však na neštěstí mohla podílet i panika. Když ženy zjistily, že se z roztopené sauny nemají jak dostat. Pokoušely se rozbít skleněné okénko ve dveřích. To se jim však nepodařilo.

„Každému vždy vysvětluji, že nejvyšší teplota, kterou hlásí čidlo, je v sauně nahoře. V jednom metru od země už bývá kolem 60 až 70 stupňů a dole u podlahy i 25 stupňů Celsia,“ upozornil Tomáš Dyntar na to, že v krizové situaci je nejbezpečnější lehnout si na zem.

Autoři: ,
zpět na článek