iDNES.cz

Město prodalo přízemí domu s lékaři, teď s nimi bojuje proti plánům kupce

  11:24
Až do soudní síně má nakročeno nepovedený prodej části neoficiální mohelnické polikliniky. Město si totiž při prodeji prostor v domě, v němž sídlí velká část ordinací místních lékařů, neohlídalo podmínky a teď se spolu s lékaři snaží kupci překazit plány na přestavbu přízemí na byty.

Mohelnická radnice (na snímku její budova) si při prodeji prostor v domě, v němž sídlí lékaři, nepohlídala podmínky. Teď řeší, jak zabránit výstavbě nechtěných bytů, které zde kupec plánuje. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Prostory v domě koupila společnost Lékárna pro zdraví. Dříve v nich sídlilo rehabilitační pracoviště, ovšem místo očekávané lékárny chce nový majitel byty. Dům už částečně k bydlení slouží, v nejvyšších patrech má město byty pro sociální účely.

Jenže lékaři, kteří v domě sídlí a své ordinace i vlastní, další bydlení v domě nechtějí. Obávají se, že jejich praxe utrpí.

„Je pravda, že nad našimi ordinacemi jsou rovněž byty. Jenže v přízemí, které je v takových domech vždy určeno pro nebytové prostory či služby, je vybudování bytů nelogické a nevhodné,“ řekl lékař Zdeněk Ambrož mladší, jenž je zároveň předsedou společenství vlastníků jednotek v domě, v němž sídlí třeba i pobočka zdravotnické záchranné služby.

„A dole se nachází i hlavní uzávěr vody pro celou budovu. Těžko si představit, že bude u někoho v bytě,“ sdělil Ambrož.

Lékaři se navíc bojí, že půjde spíš o ubytovnu či rovnou bydlení pro sociálně nepřizpůsobivé.

„Dost problémů je už se sociálními byty v horních patrech. Bohužel se tu pořád setkáváme s vandalismem a přespáváním bezdomovců ve společných prostorách, kterým otvírají dveře do domu jejich kamarádi. Máme obavy, že s podobnými byty v přízemí by se situace ještě zhoršila,“ doplnil Ambrož.

Město prodej ničím nepodmínilo, brání se kupec

Jednatelkou společnosti, která prostory od města koupila za tři miliony korun, je Helena Kulinová, matka mohelnického právníka a bývalého poslance za ČSSD Pavla Němce, jenž také nového spoluvlastníka domu zastupuje. Němec obavy lékařů odmítá a za plánem si stojí.

„Můj klient zde chce investovat nemalé peníze. Těžko zde vybuduje byty, aby je potom někdo devastoval,“ argumentuje.

Jenže souhlas lékařů či města potřebuje, protože podle zákona musí kývnout alespoň nadpoloviční většina všech vlastníků jednotek v domě. Ti však už investici na společném jednání odmítli, na což Němec reaguje žalobou.

„Do konce června podáme žalobu. Podle občanského zákoníku se může přehlasovaný vlastník obrátit na soud, aby ten rozhodl. Jsem toho názoru, že nelze bezdůvodně odmítat souhlas se stavbou bytů, když v objektu už jsou. Rozhodně není v pořádku, že město, které získalo přes tři miliony, teď odmítá záměr investora,“ prohlásil.

Právě postoj radnice Němec kritizuje. „Město prodalo prostory bez omezení. Podle stavebního úřadu je lze přestavět na byty, souhlasí i další orgány státní správy, chybí pouze souhlas společenství vlastníků. Lékařská lobby nemá podle mého věcné argumenty, jen prostě odmítá byty. Město dalo souhlas k prodeji a ten ničím nepodmínilo, tak teď by se nemělo stavět proti.“

Udělali jsme chybu, přiznal starosta

Starosta Mohelnice Pavel Kuba přiznal, že město situaci podcenilo. „Měli jsme za to, že Lékárna pro zdraví zde bude chtít investici, která souvisí s jejím podnikáním, tedy lékárenstvím nebo jinými zdravotnickými službami, ne byty. Tehdy to nikoho nenapadlo. Kdybychom si podmínky stanovili, nemuselo teď město čelit žalobě,“ uznal.

Němec se ale ohrazuje proti tomu, že město o bytech nevědělo. „Se starostou jsem o tom mluvil. Nemůže tvrdit, že o tom nevěděl,“ říká.

V každém případě nyní radnice podle starosty respektuje nesouhlas lékařů, kteří se obávají zhoršení podmínek a nevylučují, že by v takovém případě mohli dům opustit.

„V domě je soustředěna polovina zdravotní péče ve městě, slouží vlastně zčásti jako jakási poliklinika. Město rozhodně nechce o takto centralizovanou zdravotní péči přijít,“ podotkl starosta.

zpět na článek