iDNES.cz

Rychnovsko dostane dotace na byty, kraj chce lákat i manželky dělníků

  10:10
Na Rychnovsku vznikne institut vládního zmocněnce, který bude koordinovat spolupráci obcí, kraje, státu a automobilky v Kvasinách. Kraj chce přitáhnout do regionu i manželky zahraničních dělníků. Mohly by pracovat třeba v nemocnicích, kde je nedostatek zdravotnického personálu.

Továrna Škoda Auto v Kvasinách | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Za bouřlivým rozvojem průmyslové zóny Solnice-Kvasiny, kde prosperuje závod Škoda Auto, zaostává budování infrastruktury a řešení bezpečnostní situace. Zástupci Královéhradeckého kraje a ministerstva vnitra nyní podepsali dokument, jenž je na několik příštích let zavazuje ke spolupráci při řešení problémů souvisejících se zaměstnáváním cizinců.

„Memorandum znamená deklaraci společného postupu, společných pracovních skupin, přenosu informací v oblasti bezpečnosti. Ministerstvo vnitra se ujalo koordinační role. Zaštiťujeme gesci i ostatních ministerstev, například zdravotnictví v otázce hygieny,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Konkretními kroky má být ještě letos schválení vládního návrhu usnesení na rozvoj oblasti, který zahrnuje zvýšení počtu policistů, ale i výstavbu několika set nových bytů a další infrastruktury v Rychnově nad Kněžnou a okolí.

Na výstavbu bytů hlavně v Rychnově a Solnici by v příštích letech mělo v dotacích přitéct až 400 milionů korun. V Rychnově je v plánu asi 100 bytů a v Solnici kolem 40.

Dalším krokem ke zlepšení situace má být jmenování zvláštního vládního zmocněnce, který se bude zabývat problémy i novými projekty. Mohlo by jít například o pověřeného pracovníka ministerstva průmyslu a obchodu, který by se staral o koordinaci postupu státu, kraje a obcí na plný úvazek.

Kromě toho už v červnu na Rychnovsku začne sloužit koordinační centrum pro cizince. Státní úředníci pro něj v obcích hledají vhodné místo. Centrum bude mít za úkol pomáhat cizincům řešit problémy, třeba při ztrátě zaměstnání nebo když budou potřebovat prodloužit pobyt. V současnosti doléhají problémy spojené s cizinci hlavně na obce, a to by se mělo změnit.

Před zahájením výroby nejnovějších modelů závod v Kvasinách prošel rozsáhlým rozšířením a modernizací a postupně zvyšuje počet zaměstnanců ze 4 200 až na 8 tisíc. S přílivem nových pracovních sil začaly na Rychnovsku potíže, počet přestupků hlavně v dopravě vrostl dvojnásobně, přibyla drobná kriminalita, jako třeba výtržnosti, a nastal problém s nedostatkem bytů (psali jsme o tom zde).

„Že by mělo nastálo dojít k navýšení počtu policistů, je pro nás dobrá zpráva. Nyní v lokalitě suplují policisté z jiných míst regionu, což není ideální. Situace je ale stabilizovaná,“ uvedl ředitel krajského policejního ředitelství v Hradci Králové David Fulka.

Na Rychnovsku přibude 42 policistů. „Vznikne šestatřicet úplně nových tabulkových míst. Nedovedu zatím říci, kdy se tak stane. Dalších šest policistů přeřadíme z jiných složek policie,“ uvedl Fulka.

Zlepšení na Rychnovsku potvrdil i starosta Rychnova nad Kněžnou Jan Skořepa. „Trvalá přítomnost policie je skutečně vidět a přináší výsledky. Situace je podstatně klidnější než na podzim. Byl bych velmi rád, kdyby vláda usnesení o rozvoji regionu přijala,“ řekl.

Kraj chce přitáhnout celé rodiny

V průmyslové zóně Solnice-Kvasiny pracuje více než 10 tisíc lidí, z nichž jsou asi tři tisíce cizinců, převážně Poláků a Slováků. Dále tam pracují Bulhaři, Rumuni či Ukrajinci.

„Nechceme, aby se z Rychnovska stalo něco jako Divoký západ. Chceme vytvořit takové podmínky, aby k nám necestovali za prací jen muži, ale aby s nimi šly i jejich rodiny, čímž by se řešila i stále horší demografická situace,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Podle něj chce kraj s automobilkou víc spolupracovat při získávání nových zaměstnanců, protože firma má s náborem kvalitních pracovníků v zahraničí, hlavně Ukrajinců, zkušenosti.

Manželky dělníků by podle hejtmana mohly v kraji pracovat například ve zdravotnictví, kde dlouhodobě chybí nejen lékaři, ale také sestry a další zdravotnický personál (psali jsme o tom zde).

S přistěhováním celých rodin namísto samotných dělníků souhlasí i starostové okolních obcí. Podle nich si totiž manželky muže více „pohlídají“, a to bude mít vliv i na snížení drobné kriminality a začlenění dělníků do společnosti.

Autoři: ,
zpět na článek