iDNES.cz

Starokladrubské vraníky ze Slatiňan zasáhla infekce, šest hřebců kastrovali

  15:30
Veterináři odhalili u jedenácti starokladrubských vraníků ve Slatiňanech na Chrudimsku metritidu, což je bakteriální onemocnění pohlavních orgánů koní. Šest hřebců už bylo vykastrováno. Jak se infekce v cenném chovu rozšířila, není jasné.

Vraníci ve výběhu ve Slatiňanech na Chrudimsku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Když tato infekce zasáhla v roce 2008 světoznámý chov starokladrubských bílých koní v Kladrubech nad Labem, na dva roky zastavila jejich prodej s výjimkou valachů. Nyní se objevila u vraníků ve Slatiňanech.

„Po opakovaném vyšetření vzorku jednoho z našich plemenných hřebců ustájeného v hřebčínu Slatiňany byla na základě preventivního vyšetření diagnostikována bakterie Taylorella equigenitalis. Jedná se o mladého plemenného hřebce, který dosud v plemenitbě nepůsobil. Při dalším monitoringu bylo zjištěno ještě dalších deset pozitivních koní, devět hřebců a jeden valach, kteří jsou ustájeni ve stejné stáji,“ uvedl ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem Jiří Machek.

Nemoc není smrtelná, ale když se včas nezachytí, hrozí, že klisny nemohou donosit hříbata. Hřebce se nemoc nedotkne, ale při pohlavním styku s nakaženou klisnou se stává jejím přenašečem. Nemoc není přenosná na člověka.

„Léčba se provádí aplikací antibiotik, většinou v kombinaci místního ošetření a systematického podávání antibiotik. Po provedené léčbě následují opakovaná kontrolní laboratorní vyšetření, a pouze pokud jsou negativní, lze hřebce zařadit do chovu,“ uvedl Petr Majer, zástupce mluvčího Státní veterinární správy.

Vykastrováno bylo šest hřebců, kteří neměli být určeni k plemenitbě. „Ve většině případů by ke kastraci buď stejně došlo před jejich prodejem, nebo by je nechal vykastrovat jejich kupec. Byl zaveden zvláštní režim týkající se pohybu koní a osob z předmětné stáje. Bude proveden preventivní monitoring u dalších kategorií koní,“ uvedl ředitel hřebčína.

Nemoc se objevila po osmi letech

Státní veterinární ústav oznámil, že tato nakažlivá nemoc byla nyní v Česku diagnostikována poprvé po osmi letech. „Toto závažné onemocnění může v chovech způsobovat značné reprodukční problémy,“ uvedl ve svém prohlášení Státní veterinární ústav.

Zatím není jasné, jak k nákaze mohlo dojít. Machek naprosto vyloučil možnost, že by někdo připustil cizí klisnu k hřebci z chovu. Souhlasí s ním i bývalá šéfka kladrubského hřebčína Lenka Gotthardová.

„O takovém podezření se mluvilo i v roce 2008, ale vůbec tomu nevěřím. Rozhodně by se neudrželo v tajnosti, že někdo přijel s klisnou. Chov je držen velice dobře,“ uvedla.

Připomíná, že stejná choroba zasáhla chov v Kladrubech i v osmdesátých letech.

„Vinou tohoto onemocnění by buď klisny neměly zabřeznout, když ano, tak by měly potratit, a když se přesto narodí hříbě, mělo by mít problém. Jenže nic z toho se v hřebčíně kvůli nákaze nedělo,“ řekla.

Podle ní je výskyt bakterie v hřebčíně patrně latentní, tedy skrytý.

„A jen v určitou dobu se projeví. Nechci to zlehčovat, není to nic radostného, ale pokud to nebude zasahovat do snížení březosti a narození nových hříbat, dá se s tím žít,“ uvedla.

Vedení kladrubského hřebčína soudí, že škody nebudou velké. Vyšetření, léčba a karanténní opatření mají stát podle hřebčína několik desítek tisíc korun.

„Chov starokladrubského koně není v žádném případě ohrožen,“ uvedl Machek.

zpět na článek