iDNES.cz

Sestry braly ve Zlínském kraji více než učitelé, ukazuje žebříček profesí

  14:28
Loňská statistika výplat podle profesí ukazuje, že ve Zlínském kraji braly například zdravotní sestry se specializací mediánovou mzdu přes 36 tisíc korun, což je o skoro deset tisíc korun více než v Královéhradeckém kraji, ale o tři tisíce korun méně než v Plzeňském kraji.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zdravotníci nemocnic Zlínského kraje začínají v těchto dnech s vedením špitálu vyjednávat o nové kolektivní smlouvě na příští rok. Její součástí budou také mzdy a odměny, se kterými například ve Zlíně nejsou spokojeni.

Data z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) ukazují, že profese všeobecné sestry se specializací byla ve Zlínském kraji loni ohodnocena v obchodních společnostech mzdou ve výši 36 332 korun, ve státních zařízeních to bylo o šest tisíc korun více.

Nejde o průměrnou mzdu, ale o medián, který ukazuje střed. Polovina pracovníků v dané profesi bere více a polovina méně. Skládá se z hrubé mzdy včetně přesčasů, služeb, odměn a dalších příplatků.

Mezi obchodní společnosti patří především čtyři krajské a dvě soukromé nemocnice, do státní sféry spadá například Psychiatrická nemocnice v Kroměříži.

V mezikrajském srovnání je podle těchto údajů mzda všeobecných sester se specializací ve Zlínském kraji zhruba uprostřed žebříčku. V Královéhradeckém kraji braly kolem 27 tisíc, v Plzeňském naopak asi 40 tisíc korun.

„Nemyslím, že naše nemocnice dramaticky pokulhává. Snažíme se být konkurenční v rámci trhu práce. Navyšovat mzdy ale můžeme jen do výše, na kterou máme,“ konstatovala Lucie Štěpánková, která odpovídá za personální oblast Nemocnic Zlínského kraje.

Sestry braly více než učitelé

Náklady na mzdy krajských nemocnic stouply během tří let o třicet procent. Zdravotníci ve Zlíně ale kritizují způsob odměňování a mzdy. Vadím jim, že mají nižší základ než v některých jiných regionech.

„Ve všech nemocnicích je vidět velká frustrace. Ve Zlíně jsou odměňováni mladí a nezkušení lékaři. Ti, kteří jezdí z jiných nemocnic na výpomoc, mají na hodinu vyšší peníze než kmenoví. Některé sestry v Baťovce jsou zařazené do čtrnácté platové třídy, takže mají mzdu jako manažerky,“ řekl neurochirurg a krajský zastupitel za ANO Michal Filip.

Podle vedoucího krajského odboru zdravotnictví Karola Muránského byla v roce 2016 průměrná mzda lékaře v krajské nemocnici bez ohledu na kategorii či přesčasy 70 674 korun, letos je to zatím 87 671 korun. Sestry dostávaly v průměru 25 500 korun, letos to je 36 584 korun.

ISPV nemá k dispozici konkrétní částky mezd v jednotlivých společnostech. Dokáže ale srovnat ohodnocení podle profesí.

Pro Zlínský kraj se ukazuje, že výplata sester se specializací byla loni podobná jako u profesí finanční poradce, elektrotechnik, mistr ve výrobě, policista, správce počítačových sítí nebo všeobecná sestra bez specializace, ale v platové sféře. A také o dva tisíce korun vyšší, než byl například plat učitele na střední škole nebo na druhém stupni základní školy.

„To není úplně v pořádku, protože učitelé by měli mít výdělek na úrovni jiných vysokoškolsky vzdělaných profesí,“ uvedl krajský radní pro školství Petr Gazdík. „Ve Zlínském kraji navíc učitelé byli zhruba o dva tisíce korun podhodnocení oproti jiným regionů. Letos už se situace zlepšila,“ dodal.

Podle loňských statitistik si ve Zlínském kraji například ekonom, lékař specialista nebo personalista vydělají 54 tisíc korun.

Nejčastěji zastoupenou profesí v regionu je seřizovač a obsluha obráběcích strojů, kde lidé berou kolem 30 tisíc korun. Ve Zlínském kraji je také řada prodavačů, nástrojařů a pracovníků v hutnictví a slévárenství. Tisíce lidí zaměstnává i tradiční pneumatikářský a kožedělný průmysl.

Mzda těch, kteří umí obsluhovat stroje na výrobu a zpracování výrobků z pryže, loni v mediánu přesahovala 40 tisíc korun. Právě tolik si vydělal dělník ve firmě Continental Barum, která je největším zaměstnavatelem ve Zlínském kraji.

„Podle letošní kolektivní smlouvy, která garantovala navýšení mzdových tarifů o osm procent, by průměrná mzda nyní mohla být asi o 3500 korun vyšší,“ poznamenala již dříve mluvčí firmy Regina Feiferlíková.

Autor:
zpět na článek