iDNES.cz

Firma na Zlínsku dotěžila štěrk, Napajedla za rok nabídnou nové koupání

  9:44
Část pozemků po těžbě štěrkopísku získají v příštím roce Napajedla na Zlínsku. Převede jim je společnost Cemex, která v lokalitě mezi Napajedly, Spytihněví a Topolnou dlouhé roky působí. V severní části celé oblasti už ukončila těžbu, provedla rekultivaci a nyní ji podle dohody poskytne k přírodnímu koupání.

V lokalitě mezi obcemi Napajedla, Spytihněv a Topolná se za pětadvacet let vytěžilo okolo šesti milionů tun štěrkopísku. Teď se dělá její rekultivace. | foto: Cemex Sand

„Momentálně chystáme technické podklady a provádíme výměry ploch tak, abychom mohli pozemky v příštím roce převést na město,“ informoval výrobní manažer firmy Cemex Stanislav Fojtů.

Napajedla tak získají zhruba třicetihektarové území, které už nebude vyžadovat žádné větší zásahy.

„Vysázeli jsme tam stromy, upravili břehy, provádíme tu sečení, aby byla celá lokalita nachystaná,“ naznačil Fojtů.

V Napajedlích letos řeší změnu územního plánu, aby nově nabytá plocha mohla sloužit k rekreaci. Zároveň město pracuje na přístupových komunikacích.

„S žádnými většími úpravami a zásahy do terénu už nepočítáme. Na místě vznikne jen základní zázemí, jako převlékárny a sociální zařízení,“ zdůraznila starostka Napajedel Irena Brabcová.

Ve městě už funguje rekreační středisko s koupáním na Pahrbku, radnice plánuje stavbu areálu s krytým bazénem.

Koupání ve štěrkových jezerech chce proto ponechat v klidném, přírodním duchu.

„Chceme minimum komerce a rekreačního průmyslu. Tak, jako to u podobných jezer bývá, člověk tam bude moci přijet na kole, vykoupat se a zase pokračovat dál,“ plánuje starostka.

Těžaři chtějí do dvou let předat i jižnější část areálu štěrkovny, zájem o ni mají místní rybáři.

„Počítáme také s vybudováním naučné stezky. V žádném případě nebudeme pozemky parcelovat a prodávat pro stavbu chat, měla by tu zůstat klidová zóna,“ ujistil Fojtů.

Cemex nyní těží v jižní části a chce se posunout blíže k Topolné. „Řešíme změnu územního plánu, ještě bychom tu chtěli vydržet aspoň dalších pět až šest let,“ nastínil Fojtů.

zpět na článek