iDNES.cz

Na Uherskohradišťsku mají první burčák, na jihu dozrávají hrozny dříve

  13:56
Pěstitelé na Uherskohradišťsku začínají stáčet první burčák z raných odrůd révy. Ve větším množství se ve sklepích a na pultech objeví do dvou týdnů.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

První várku hroznů sbírali ve stejný den jako loni. Bylo to ve skleníku, kde bobule přirozeně dozrávají dříve díky teplotě a mají tolik cukru, že lákají vosy a včely.

Ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích už bobule vylisovali a získaná hroznová šťáva je částečně zkvašená a připravená. Jako jeden z prvních burčáků letošní sezony se k zákazníkům dostává právě v těchto dnech.

„Teď jsme sbírali rané odrůdy ze skleníku a postupně budeme přidávat ty, které budou dozrávat venku. Irsai, Muškát moravský nebo Müller,“ naznačil majitel stanice Zdeněk Habrovanský.

Oproti jiným vinařům má výhodu skleníkového pěstování, a s burčákem tak ve Zlínském kraji přichází většinou jako první.

Není ale sám. V jižnějších částech Slovácké podoblasti, která zasahuje do Zlínského i Jihomoravského kraje, totiž dozrávají hrozny dříve a vinaři tam mají před svými kolegy ze severněji položených vinic náskok.

Proto třeba milovníci vína z Uherského Brodu nakoupí burčák z vinařství Hrozínek a z hroznů vypěstovaných na vinicích v okolí Lednice, Valtic nebo obce Hlohovec.

„Je to skutečný burčák od kamaráda, který dělá kvalitní lahvová vína. Je připravený z odrůdy Solaris, předminulý týden měly hrozny cukernatost sedmnáct stupňů, teď už mají dvacet,“ prohlásil Václav Durďák, majitel uherskobrodské vinotéky U Václava.

Burčák prodává také pěstitel Miloslav Machuča z Valtic. Oproti loňskému roku je sezona posunutá. Před rokem díky nadprůměrně teplému počasí dozrávaly hrozny mnohem dříve a burčák se k zákazníkům dostal už koncem července. Letošní hlavní vlna prodeje proto nastartuje během dvou týdnů, tedy v obvyklém čase ke konci srpna.

Pěstitelé směřují burčák na Slovácké slavnosti vína

Na trhy, festivaly, burčákové pochody či do vinoték se vydají nejen zákazníci, ale i kontroloři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Hlídat budou například obsah vody, syntetických barviv, cukru nebo správné označení.

Pokud vinaři prodávají burčák, který vyrobili ze zahraničních hroznů, musí být označený jako „částečně zkvašený hroznový mošt“. Je to v podstatě totéž, ale tradiční výraz burčák chrání národní i evropská právní úprava a striktně tak nápoj odlišuje od nápoje ze zahraničí.

Burčák je ohraničený prodejním termínem, který začíná 1. srpna a trvá do konce listopadu.

„Tento týden už bychom burčák mohli mít. Je sice od vinaře z Velkých Pavlovic, ale dělá ho z dovozových hroznů, takže je to zatím jen zkvašený mošt. Klasický burčák z Velkých Bílovic budeme mít asi až v září,“ popsala vedoucí provozu vinotéky U Komendů ve zlínské části Štípa Silvie Kocaman.

Ke konci srpna slibuje zásobu burčáku také vyhlášená zlínská Vinotéka U Pešatů. „Máme dlouhé roky osvědčeného a vyzkoušeného vinaře, který nám burčák dodává,“ poznamenal majitel Ivo Pešat.

Většina zákazníků už si kvalitu prvního vinného nápoje hlídá a obvykle míří k oblíbenému vinaři.

„Lidé jsou v oblasti vína znalí a informovaní více než v minulosti. Konkurence je navíc velká a i sami vinaři jsou nucení si to hlídat,“ řekla předsedkyně Sdružení slováckých vinařů Jitka Bezchlebová.

Velkou příležitostí pro srovnávání budou Slovácké slavnosti vína v Uherském Hradišti, které se uskuteční první sobotu v září. Právě na ně řada pěstitelů ze Slovácka výrobu burčáku směřuje.

„Teď ještě nejsou pořádně zralé ani hrozny z Maďarska, ale za týden dva už mošt bude,“ doplnil vinař Zbyněk Vaďura z Polešovic.

Autor:
zpět na článek