iDNES.cz

Skauti z celého světa se sešli v Americe, nechyběl ani student ze Zlína

  13:58
Před dvěma lety zlínský student Zbyněk Cypra sehnal brigádu v provozovně fastfoodu. Měl jasnou představu, na co použije vydělané peníze. Věděl, že na přelomu července a srpna 2019 se uskuteční v americké Západní Virginii celosvětové setkání skautů jamboree a že se ho chce coby letitý skaut zúčastnit.

Dva roky chodil student Zbyněk Cypra na brigádu, aby si splnil sen - odjet na celosvětové setkání skautů jamboree v americké Západní Virginii. | foto: archiv Zbyněk Cypra

Sen se mu splnil. „Bylo to úžasné. Obzvlášť se mi líbil takzvaný kulturní den, kdy si každý národ připravil své jídlo nebo nějaké kulturní vystoupení. Chodili jsme po tábořištích a ochutnávali,“ popisuje student septimy zlínského Gymnázia Lesní čtvrť.

„Třeba Japonci měli čaj matcha, Američané hot dogy. My jsme připravili pomazánky, česnekovou a sýrovou, které jsme mazali na tamní chleba. Chtěli jsme bramboráky, ale nestihli jsme to, vykoupili nám brambory,“ směje se.

Největší úspěch měla ukázka českých stanů s podsadou, které do Ameriky putovaly lodí.

„O jejich prohlídku byl velký zájem. Od roku 1913 je to taková česká originalita, možná je znají ještě Slováci a Rakušané, ostatní národy ne,“ připomíná skaut, který je členem 4. skautského střediska ve Zlíně sídlícího u Baťovy nemocnice.

Světové jamboree se konalo už počtyřiadvacáté. Skauti se na něm setkávají jednou za čtyři roky. Pořadateli toho letošního byly dohromady Mexiko, Kanada a Spojené státy americké. Za místo organizátoři vybrali skautskou „rezervaci“ v Západní Virginii v USA.

Celkem dorazilo téměř 45 tisíc lidí ze 150 zemí světa. Česká výprava čítala na 500 zástupců, ze Zlínského kraje bylo dvacet účastníků.

V americké táborové základně na ně čekaly skoro dva týdny nabité dobrodružnými hrami, sportovními aktivitami, besedami i obyčejným, neorganizovaným povídáním a setkáváním. Zájemci si vyzkoušeli horolezectví, lanový skluz, rafting, potápění, střelbu, cyklokros a mnoho dalšího.

Přišel mezi ně americký astronaut Greg Johnson a měli možnost se přes telemost spojit s mezinárodní vesmírnou stanicí ISS a mluvit s astronautem Andrewem Morganem.

„Poznal jsem spoustu nových lidí, s řadou z nich jsme si vyměnili kontakty. Jsem moc rád, že se mi také podařilo vyměnit si kroj s jedním klukem z Pensylvánie. To je pro skauty ta nejvyšší pocta, znak skutečného přátelství,“ říká Zbyněk Cypra, který je skautem už deset let.

Na celou cestu musel našetřit 57 tisíc korun, z toho jedenáct tisíc spolklo týdenní cestování poté, co jamboree skončilo. Během něj navštívil Washington, Filadelfii či New York.

„Cestoval jsem ve skautském kroji a bylo neuvěřitelné, jak pozitivně na to místní lidé reagovali. Hned se s námi dávali do řeči a o všechno se zajímali. V Americe je skaut populárnější než u nás a je také více ceněný,“ domnívá se zlínský student.

Autor:
zpět na článek