iDNES.cz

Soše Koželuha korodují šrouby, kovolitec je zkontroluje kamerou

  16:28
Monumentální socha Koželuha, která stávala v centru Zlína, podstupuje nezbytnou renovaci. Pokud by se neudělala, mohla by se plastika začít rozpadat.

Kovolitec Roman Hvězda z Tečovic se ujal renovace sochy Koželuha. S prací by měl být hotov v listopadu. | foto: Státní okresní archiv Zlín, Zdeněk Němec,  MAFRA

Sedmdesát let stála mohutná bronzová socha Koželuha mezi Obchodním domem a Velkým kinem ve Zlíně. Už dva měsíce tam je ale jenom prázdný sokl.

Monumentální dílo sochaře Bohumila Jahody (1910–1969) leží v ateliéru kovolitce Romana Hvězdy v Tečovicích, kde se podrobuje nezbytné renovaci. Odborník ji zbavuje nečistot, kontroluje šrouby, které spojují dílce plastiky, a obnovuje její povrch tak, aby vypadal jako nový.

„Sochu drží pohromadě šrouby. Když ztratí pevnost, mohla by začít ve spojích praskat,“ vysvětluje Hvězda.

Sklání se ke spodní části plastiky, kde je přišroubovaná k bronzovému nízkému soklu.

„V nohách je vidět, že jsou šrouby hodně zkorodované. Vevnitř je vlhkost, která kondenzuje a stéká na dosedací plochy. Šrouby pak rezavějí,“ ukazuje na některé šrouby, které mají zrezivělé hlavičky. Ty vymění za nové z nerezového materiálu. Ostatní ponechá.

„Šrouby, na které neteče voda, jsou v lepším stavu. Celkem je jich na soše asi 300, všechny musím zkontrolovat,“ přiblížil Hvězda, který například odléval sochy Tomáše a Jana Antonína Baťových, jež stojí před 21. budovou baťovského areálu.

Aby si prohlédl všechny šrouby, bude muset v zádech sochy Koželuha vyřezat díru, kterou se podívá i s pomocí kamery dovnitř. Až práci skončí, zase otvor zavaří. A nikdo by neměl nic poznat.

Nutné bude také sochu důkladně očistit. Nejprve od toho, čím se na ní provinili ptáci.

„Musím ji několikrát odmastit jarovou vodou a překartáčovat rotačním kartáčem. Pomalu se dostávám na původní vrstvu,“ říká Hvězda.

U nohou má kbelík s jarovou vodou, opodál položený elektrický kartáč s brýlemi. Plastika je místy nazelenalá kvůli mědi, která je obsažená v bronzu. Už dříve prošla opískováním, časem se ale modelace poněkud slila a není dnes výrazná. I to se změní.

„Udělám to tak, aby byla co nejpohlednější. Její barva bude tmavá. Nakonec ji napatinuju a zavoskuju včelím voskem,“ nastínil kovolitec.

Svoji práci má dokončit v listopadu, kdy by se měl Koželuh vrátit na své původní místo. Podle Hvězdy na něm bude moci stát dalších 70 let.

Zatímco bude renovovat sochu, kameníci odvedou svoji práci na betonovém soklu, který je také ve špatném stavu, přesněji řečeno jeho kamenný obklad. Ten se začal deformovat po nedávných sadových úpravách v blízkém okolí.

„Kamenné desky a rohy odborníci rozeberou, očistí a následně znovu nalepí k betonovému skeletu flexibilním lepidlem,“ nastínil mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

Socha Koželuha není jediným Jahodovým dílem ve Zlínském kraji. Například pro svou rodnou Bystřici pod Hostýnem vytvořil sochu děvčete, která je umístěna ve škole, a dále též sochu valašského děvčete či pamětní medaile k 600. výročí založení města. Ve Zlíně vytvořil i několik náhrobků na Lesním hřbitově, kde je pohřbený.

Autor:
zpět na článek