iDNES.cz

Divočáka na Uherskohradišťsku nakazil parazit, pro lidi může být smrtelný

  17:12
Teprve loni v listopadu mohli lidé na Zlínsku začít chodit do lesa v místech, kde bylo epicentrum nákazy afrického moru prasat. Tu se podařilo vymýtit. Objevilo se ale nové nebezpečí – parazit svalovec (trichinella). Veterináři jej objevili v divočákovi, kterého myslivec zastřelil v Bystřici pod Lopeníkem na Uherskohradišťsku.
Divoké prase (ilustrační foto)

Divoké prase (ilustrační foto) | foto: SXC

Pokud by člověk snědl nedostatečně tepelně upravené maso takto nakaženého zvířete, mohl by i zemřít. Veterináři proto opět zavádějí mimořádná bezpečnostní opatření.

„Ta mimo jiné zakazují manipulaci s černou zvěří a zvěří vnímavou na trichinellu ulovenou v honitbách v uvedeném katastru až do obdržení vyhovujících laboratorních výsledků,“ uvedl zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer.

„Na trichinellu budou na základě tohoto nařízení vyšetřovány také všechny nalezené uhynulé kusy zvěře. Opatření budou trvat tři měsíce,“ doplnil.

Parazit může u lidí způsobit nemoc zvanou trichinelóza, která se projevuje zažívacími problémy, zvracením či průjmem. Může ale dojít také k otokům obličeje, bolesti svalů a poruchám vidění.

„Po pozření nedostatečně tepelně zpracovaného masa hrozí člověku nakažení, které může v krajním případě skončit smrtí,“ upozornil Majer.

K posledním úmrtí na trichinelózu došlo u nás v 50. letech 20. století.

Prasata se navíc na Zlínsku opět přemnožují, takže myslivci by je měli zase více střílet. Kvůli nákaze ale nepanikaří.

„Při špatném zpracování může být maso z nakaženého divočáka problematické. Při řádném tepelném zpracování ale nic nehrozí,“ řekl předseda zlínských myslivců Miroslav Hluštík.

Podle webu Informačního centra bezpečnosti potravin zničí cysty svalovce dostatečné vaření, pečení nebo dušení masa. Při teplotě 100 stupňů Celsia parazit uhyne za několik vteřin.

„Klasické uzení je pro svalovce poměrně neškodné. Zjistilo se, že takovýmto způsobem opracované maso ještě po osmi dnech obsahovalo živé larvy. Nakazit se je možné po snědení salámu, klobás, šunky, paštik nebo jaternic,“ uvádí centrum.

Na člověka můžou parazita svalovce přenášet rovněž psi, kočky i koně. Z divokých zvířat pak kromě divočáků drobní hlodavci, lišky, nutrie či tchoři.

Ve Zlínském kraji byl svalovec u uloveného divočáka zjištěn naposledy v červenci 2013 na Kroměřížsku. V České republice to bylo na konci loňského roku na Frýdlantsku v Libereckém kraji.

Autor:
zpět na článek