iDNES.cz

Neznámou historii Luhačovic líčí v průvodci hlas Goldflama i Zawadské

  15:50
Návštěvník Luhačovic se snadno dozví, že ve městě tvořil Leoš Janáček, popsané jsou i prameny a historie lázní. Přesto se skupině tvůrčích lidí ze spolku Luhovaný Vincent podařilo zmapovat i méně známou historii města zcela jinak. Vytvořili audiomapu Luhačovic, která vysvětlí i to, co je to interesantní sakumprásk.

Autorkou projektu audiomapy Luhačovic je Magdaléna Petráková. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Jde o soubor pěti příběhů, krátkých rozhlasových her, které provedou Luhačovicemi. Vystupují v nich reálné historické postavy, jako jsou Leoš Janáček, doktor Veselý nebo Dušan Jurkovič,“ popsala autorka projektu Magdaléna Petráková.

Hlasy jim propůjčili herci Arnošt Goldflam, Igor Bareš, Hana Maciuchová, Valerie Zawadská a další.

Městem se dá projít pokaždé jinak. I když se trasy na některých místech protínají, vyprávějí zcela odlišné příběhy.

„Zřejmě nejvíc překvapivý je ten o šlechtické rodině Serényiových. Jsou v něm i dosud neznámé informace, které rodina sama dodala,“ řekla manažerka destinace Zlínsko a Luhačovicko Dana Müller.

Tato trasa ukrývá i zmíněný interesantní sakumprásk, což je označení pro Vincentku.

Na další trase člověk uvidí Luhačovice očima tvořícího Janáčka, jinde je projde ve společnosti dvojice Veselý - Jurkovič. Pánové sdíleli společnou vizi, jaké by město mělo být, a v příběhu se tak posluchači dozvědí i o stavbách, které zůstaly jen v plánech.

Každé zastavení trvá dvě až čtyři minuty. Ideální je poslechnout si celý příběh dopředu a až potom se vydat do ulic.

„Lidé budou mít dva zážitky, protože poslechnout si nahrávku je jedna věc. Prožít ji přímo na místě, o kterém je řeč, jí ale dodává autenticitu,“ zmínila Müller.

Inspiraci našli v Rakousku, odkud vzali jen základní myšlenku: pustit lidem texty do sluchátek. Následovaly dva roky náročné práce. Příběh nakonec vytvořil rozhlasový režisér Tomáš Soldán.

Ojedinělý je i způsob financování. Na rozpočtu téměř 400 tisíc korun se více než polovinou podílelo 25 místních podnikatelů.

„Těší mě, že průvodce vzali za svého. Uspěli jsme i se žádostmi o granty, podpořilo nás město a kraj,“ líčí Petráková.

Průvodce je k dispozici v informačním centru města, na recepcích hotelů i na webu, kde si jej zájemci mohou zdarma stáhnout, případně využít online verzi.

Jeho čtvrteční představení odstartovalo desátý ročník multižánrového festivalu Luhovaný Vincent. Ve městě se koná až do neděle a nabízí kombinaci muziky, divadla, literatury a výtvarného umění.

„Zajímají nás produkce na pomezí žánrů a druhů, které se těžko dají zařadit. Vše se odehrává v ulicích, venku. Luhačovicím umění sluší,“ dodala Petráková.

zpět na článek