iDNES.cz

Chemie je logická, říká studentka oceněná na celosvětové soutěži

  12:54
Tereza Gistrová ze Zlína získala v americkém Phoenixu třetí místo v kategorii chemie na celosvětové studentské soutěži. Uspěla s prací o molekulách, které se snaží zastavit šíření viru HIV v těle nakaženého.

Tereza Gistrová ze zlínského Gymnázia Lesní čtvrť získala na celosvětové soutěži středoškolských vědeckých projektů v americkém Phoenixu v jedné z kategorií třetí místo, stejně jako Alexandr Zarivnij z Církevního gymnázia Německého řádu v Olomouci (vlevo), soutěže se z Česka dále zúčastnil Vojtěch Hýbl z Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi. | foto: MŠMT

Ke svým dvacátým narozeninám si Tereza Gistrová nemohla přát lepší dárek. Oslavila je ve Spojených státech amerických, na 70. ročníku soutěže středoškolských vědeckých projektů Intel International Science and Engineering Fair obsadila třetí místo v kategorii chemie.

„Vůbec jsem tomu nemohla uvěřit. Když jsem stála na pódiu před všemi těmi lidmi, byl to nepopsatelný pocit,“ vypráví Gistrová.

Do Phoenixu v Arizoně se sjelo přes 1 700 studentů z téměř sedmdesáti zemí světa. Jejich práce posuzovalo na 1 200 špičkových vědců včetně několika nositelů Nobelovy ceny. Soutěž zahrnuje patnáct oborů od přírodovědných přes technické až po humanitní.

Tereza soutěžila jako jediná Češka v kategorii chemie a obstála v konkurenci téměř osmi desítek kolegů.

„Práci jsme obhajovali před komisí. Vůbec jsem nepřemýšlela o nějakém umístění, skvělá zkušenost už byla jen samotná účast na takové konferenci,“ přiznala dívka.

Práci zhotovila ještě jako studentka čtvrtého ročníku zlínského Gymnázia Lesní čtvrť, dnes už je posluchačkou Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Přihlásila ji tehdy do Středoškolské odborné soutěže a s přehledem s ní zvítězila ve školním, okresním i krajském kole, v celostátním skončila druhá.

Nejlepší práce jsou posléze přihlášeny na různé světové soutěže. Ta její zaujala odborníky v USA, kam ji pozvali, aby poměřila síly s ostatními studenty.

Z Phoenixu si odvezla spoustu zkušeností. „Na amerických studentech bylo vidět, že jsou velmi sebevědomí. Jejich učitelé je utvrzovali v tom, jak je výjimečné se této akce účastnit a že se to koná v jejich zemi, takže je prestiž zvítězit,“ všimla si Gistrová.

Ještě před pár lety si přitom myslela, že se bude v duchu rodinné tradice věnovat architektuře. Ale pak ji zaujala chemie, kterou už nyní studuje na vysoké škole.

„Přijde mi velmi logická. Líbí se mi, že to není jen sezení v lavicích, ale člověk spoustu času tráví v laboratoři. Má praktické využití,“ vyjmenovává výhody svého předmětu.

Práci ve vědecké laboratoři si vyzkoušela ještě jako gymnaziální studentka. Obesílala už tehdy různá vědecká pracoviště v Česku, kde by se mohla s odbornou chemií více seznámit.

Odpověděli jí z Akademie věd, kam ji pozvali na stáž. Tamní odborníci se jí ujali a vedli také její práci, s níž potom zaujala v Americe.

„Zatím studuji chemii bez zaměření, uvidím, co život přinese. Asi bych ráda šla směrem k výzkumu, který má blízko k medicíně. Samozřejmě, že bych jednou moc ráda našla něco, co přede mnou ještě nikdo neobjevil,“ usmívá se Gistrová.

Autor:
zpět na článek