iDNES.cz

Konec obálek, Hradiště chce své byty prodávat elektronickou aukcí

  12:00
Uherské Hradiště může být prvním městem ve Zlínském kraji, které bude své byty prodávat prostřednictvím elektronické aukce. Přestože je tato metoda v Česku čím dál populárnější a rozšířenější, města v regionu ji dosud nepoužívají.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Josef VostárekMF DNES

V domluvenou hodinu sednete k počítači, najdete vybraný byt a přihazujete, dokud nevyhrajete. Při koupi bytu formou elektronické aukce nepotřebujete chodit do dražební místnosti ani odevzdávat obálku se svým návrhem ceny.

„Byty se tímto způsobem prodávají běžně, je to obvyklé i u samospráv,“ potvrdil Miloslav Oliva, předseda České asociace dražebníků.

Hradišťská radnice by elektronickou aukcí chtěla prodat pět volných bytů v ulici Průmyslová. Zbývajících 26 už prodala dlouhodobým nájemníkům za zlomek současné tržní ceny, tedy za čtyři tisíce korun za metr čtvereční. Taková cena platila před osmi lety, kdy se plánovaný prodej přerušil kvůli zdlouhavým soudním jednáním o pozemcích pod domy.

Teď by město naopak chtělo získat vyšší finanční výnos.

Reality.iDNES.cz - nabídka nemovitostí

„Návrh na řešení formou elektronické aukce považuji za komfortní a přímočaré řešení, zájemci o koupi bytu stačí pouze připojení k internetu. Z mého pohledu jde o moderní, transparentní a předpokládám, že pro město i finančně výhodný způsob prodeje,“ zdůvodnil starosta Stanislav Blaha.

S touto formou ale města v kraji nemají téměř žádné zkušenosti. Krajský Zlín například internet využívá pouze k tomu, aby veřejně oznámil, že hodlá bytovou jednotku prodat. Dál ale postupuje obálkovou metodou. Městské byty neprodává elektronickou aukcí ani Kroměříž nebo Vsetín.

Podle realitních makléřů je právě dražba nebo aukce jednodušší, průhlednější a pro vlastníky i výnosnější.

„Preferuji klasickou dražbu, u které se vydražitel stává vlastníkem nemovitosti hned. U elektronické aukce si i po jejím ukončení může obec ještě rozmyslet, jestli s ním smlouvu podepíše, či ne. U fyzické dražby se také obvykle dosáhne vyššího výnosu,“ vysvětlila Marcela Koutná, makléřka zlínské dražební společnosti Morava.

Autor:
zpět na článek