iDNES.cz

Zlínská zoo láká na mládě rejnoka a bazén s aligátory, za rok získá jaguáry

  15:18
Během několika dnů otevře zlínská zoo expozici aligátorů a připraví zázemí pro jaguáry tak, aby bylo hotové před příští sezonou. Do zahrady se tyto jihoamerické šelmy vrátí po čtvrt století.

Mládě rejnoka druhu siba ománská, které se ve zlínské zoo narodilo na přelomu května a června. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Aligátorům bude patřit bazén u zámku. Původní vodotrysky nahradily dřevěné ostrůvky, na nichž se mohou vyhřívat. Díky důkladné izolaci bazénu má voda dostatečnou teplotu i v chladnější dny.

Během několika dnů pracovníci zlínské zoologické zahrady Lešná do bazénu přesunou dvojici samic. Zdejší skupina je sice pětičlenná, začíná ale období páření, a proto ji dočasně rozdělí.

„Neradi bychom přišli o případnou snůšku,“ potvrdil ředitel zahrady Roman Horský.

V zemi pod bazénem je ukryto několik nádrží na jímání dešťové vody. „Ty už dáváme ke každé stavbě. Prodražuje je to, ale zároveň je tím zahrada bohatší. Jak myšlením, tak těmi zdroji. Voda je velké téma,“ upozornil ředitel.

Letos na podzim začne zoo stavět také zázemí pro jaguáry, které bude hotové před sezonou roku 2020. Zahrada chce šelmy získat přímo z Brazílie.

„Mohli bychom se tak věnovat chovu konkrétního poddruhu,“ uvedl Horský. V záloze však má i náhradní možnost.

Velkorysý prostor s prosklenou stavbou, celkem za 26 milionů korun, vyjde vstříc jak zvířatům, tak i návštěvníkům zahrady.

„Dostáváme se trochu do sporu. Chceme pro zvířata rozlehlé výběhy, které jsou komfortní, život v nich je přirozenější, pak si ale lidé stěžují, že je dobře nevidí,“ vysvětlil Horský.

Chystaná expozice proto bude koncipovaná tak, aby zvířata přicházela dostatečně blízko a zároveň měla volnost. Novátorská bude v několika ohledech. Nabídne místo v blízkosti návštěvníků, na něž ošetřovatelé naučí šelmy několikrát denně chodit. Vodní plochu, která jaguáry přirozeně láká. A do třetice skleník. Díky němu uvidí návštěvníci zvířata i v zimě, což jiná zahrada nenabízí.

Cesta po zoo bude mírnější

Většinu nákladů ponese město, které zoo zřizuje. V průběhu tří let, včetně toho letošního, uvolní 22 milionů korun. Další čtyři přidá zoo. Stavět se bude v blízkosti haly Yucatan, nad strmým stoupáním. I to se má proměnit.

Cesta, která dnes vede přímo do kopce, odbočí k výběhu a zase se vrátí do původního místa. Tím se stoupání zmírní zhruba na polovinu.

„Dnes je dvanáctistupňové, což je pro rodiče s kočárky nebo pro handicapované lidi skutečně problematické,“ doplnil šéf technických investic zahrady Jakub Skřivánek.

Úpravy cesty ale zatím nemají konkrétní termín. Zahrada na ně potřebuje dalších sedm milionů korun.

Lešná je známá tím, že se neustále proměňuje, a láká tak k opakovaným prohlídkám. Návštěvnost se už několik let drží nad hranicí 600 tisíc lidí.

Malé medvídě už řádí ve výběhu

Kromě nových expozic se chlubí i často ojedinělými chovatelskými úspěchy. Momentálně jsou největším tahákem mládě medvěda pyskatého a malý rejnok.

Medvídě druhu, který se v zahradách vyskytuje jen výjimečně, je jedním z největších chovatelských úspěchů zlínské zoo. Na svět přišlo před koncem loňského roku a teď už baví návštěvníky ve výběhu.

„Je divoké, doslova tam řádí,“ prozradila mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

Rejnok je naopak přírůstek velmi čerstvý. Zatím jej drží odděleně od hlavní skupiny, ošetřovatelé ale hlásí, že už sám přijímá potravu, což zvyšuje naději na úspěšný odchov.

Společně se třemi dospělými je v samostatné části bazénu přímo v expozici. Ještě zhruba dva týdny ale potrvá, než zmizí zábrana a návštěvníci budou mít možnost jej pohladit či nakrmit.

Jeho narození bylo překvapením a není jasné, která samice ze skupiny je matkou. I když je pravidelně váží a kontrolují jejich zdravotní stav, odhalit březost je problematické. Mládě je navíc po vylíhnutí samostatné, bez vazby na matku.

7. května 2019

zpět na článek