iDNES.cz

Ornitologové hledali luňáka, našli deset otrávených zvířat i návnadu

  15:16
Deset mrtvých zvířat, mezi nimi i káňata, krkavci, lasička nebo kriticky ohrožený luňák červený. Hrůzný nález, který nedávno učinili ornitologové u Kunovic na Uherskohradišťsku, zaskočil i zkušené odborníky, kteří se zabývají otravami ptáků. Po pachateli pátrají policisté.

Před dvěma lety ornitologové našli mrtvého luňáka hnědého poblíž Hulína. | foto: Klára Hlubocká, ČSO

Zvířata podle všeho zabila toxická návnada. „Nemáme ještě potvrzené testy z laboratoře, ale na 99 procent se jedná o karbofuran,“ řekla Klára Hlubocká.

Psovodka z České společnosti ornitologické vyjíždí k případům uhynulých ptáků po celé republice. Na úmrtí vzácného luňáka ornitology upozornila vysílačka, z jejíhož signálu bylo patrné, že pták je delší dobu nehybný.

Použití zakázané, prudce jedovaté látky, která zvířata usmrtí zvlášť brutálním způsobem, není bohužel ničím výjimečným.

„Na použití karbofuranu ukazovalo i velké množství mrtvého hmyzu, který jsme našli v okolí, což je typické. Těchto otrav v poslední době odhalujeme čím dál víc,“ řekla Hlubocká.

Nebývá ale obvyklé, že se najde tolik otrávených zvířat na jednom místě. Na malé ploše v poli se kromě mršin našla i návnada – rozporcované kuře. S velkou pravděpodobností otrávené.

„Vypadá to, že někdo na tom místě tráví zvířata už delší dobu,“ myslí si Hlubocká s tím, že jde nejspíš o cílenou likvidaci škodné.

„Jsou to dávno přežité praktiky, které někteří dodnes používají. Někdo si možná myslí, že když otráví predátory, zůstane v polích víc bažantů a zajíců. Tak to ale rozhodně není,“ popsala psovodka.

Šance na dopadení pachatele je malá

Případ, který se stal v polovině dubna poblíž Kunovic, prošetřuje policie. „Vyšetřovatelé z oddělení hospodářské kriminality se tím zabývají,“ sdělila mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová.

Policisté čekají na posudky znalců z oboru patologie a toxikologie. I kdyby laboratorní výsledky potvrdily karbofuran, šance na dopadení pachatele je malá. Zatím se totiž nestalo, že by se podařilo někoho vypátrat. A i když případů přibývá, odborníci odhalí jen zlomek.

„Dozvíme se o 5 až 10 procentech případů. Je ale pozitivní, že se mění myšlení lidí. Častěji nás upozorňují. Souvisí to asi i s tím, že přibývá otrávených domácích zvířat,“ uvedla Hlubocká.

zpět na článek