iDNES.cz

Vědkyně a cestovatelka pojmenovala řasu z Antarktidy po Zikmundovi

  17:42
Jméno Miroslava Zikmunda už není známé jen mezi cestovateli a spisovateli, ale také v odborných biologických kruzích. Studentka Marie Bulínová po něm pojmenovala druh rozsivky, což je jednobuněčná řasa, která žije ve vodě a slouží jako ukazatel její kvality. Vzorek vědkyně získala na výpravě do Antarktidy.

Polární vědkyně Marie Bulínová. | foto: archiv

Mladá studentka hydrobiologie bude jedním z hostů 23. ročníku cestovatelského festivalu Neznámá země, který odstartoval ve Zlíně a potrvá až do konce dubna.

„Přišlo mi to příznačné, pojmenovat rozsivku z Antarktidy po panu Zikmundovi, protože je to jediný světadíl, který nenavštívil,“ uvedla Bulínová, která právě dokončuje magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

„Nejdříve se dlouho smál a pak jsem mu musela slíbit, že objevím ještě nějakou jinou rozsivku, kterou pojmenuji po jeho příteli Jiřím Hanzelkovi. Prý by nemohl dopustit, aby měl něco jen sám, bez svého parťáka,“ doplnila studentka.

Jí objevený druh rozsivky tak nese přízvisko „zikmundiana“. Slavnému cestovateli ji ukázala na fotografii z elektronového mikroskopu.

Ve Zlíně mohou návštěvníci festivalu Bulínovou potkat 25. dubna v kavárně Baťova mrakodrapu, kde bude vyprávět o svých výpravách do Grónska a na Špicberky.

Hvězdou akce bude jihoafrický znalec bílých žraloků

Festival toho ale nabídne mnohem více. Jeho hlavní hvězdou bude Jihoafričan Andre Hartman.

„Je to první člověk na světě, který se potápěl bez jakékoli ochrany k velkým bílým žralokům. Patří mezi největší znalce a ochránce těchto démonizovaných paryb, natáčel se štáby BBC či Discovery Channel,“ uvedl jeden z organizátorů přehlídky, Miroslav Náplava.

Na besedu s Andre Hartmanem mohou zájemci přijít 23. dubna v 18 hodin do Alternativy.

Festival odstartoval v pondělí besedou s českým fotografem, cestovatelem a publicistou Zdeňkem Thomou, kterému učarovalo Japonsko.

„Jeho práce si Japonci nesmírně váží, v roce 2017 mu japonský císař udělil Řád vycházejícího slunce se zlatými a stříbrnými paprsky za dlouholetou propagaci japonské kultury v Česku,“ připomněl Náplava.

Festival se letos poprvé rozšíří do Otrokovic

A i Thoma je spojený se Zlínem a jeho cestovatelskou legendou Miroslavem Zikmundem, který v únoru oslavil sto let. Právě on totiž zpracovává dosud nepublikované materiály z Hanzelkovy a Zikmundovy cesty po Japonsku.

„Je to ohromné množství písemností. Narazil jsem třeba na korespondenci s Krátkým filmem, ale zatím jsem ještě neobjevil jejich osobní zážitky a příhody,“ poznamenal Thoma. Materiály cestovatelské dvojice plánuje vydat jako knihu.

Neznámá země nabízí celkem na tři desítky akcí – přednášky, besedy, projekce, koncerty, sportovní akci či výstavy. Poprvé se letos festival rozšíří do Otrokovic.

„Připadalo nám to logické, protože právě tady se nachází rozsáhlý archiv cestovatelské dvojice Hanzelka–Zikmund,“ poznamenal Náplava. Celý program najdete na internetových stránkách festivalu zde.

Autor:
zpět na článek