iDNES.cz

Na Valašsku zazní z rozhlasu tlukot srdcí, připomene vypálené obce

  12:42
Čtyři místa na Valašsku, která na konci druhé světové války vypálili němečtí vojáci, připomene v pátek nezvyklá pietní akce. Z místního rozhlasu v obcích kolem Juřičkova mlýna, Ploštiny, Prlova a Vařákových pasek zazní tlukot lidských srdcí.

Dobový snímek z Ploštiny, kde na konci války řádili nacisté. | foto: Vojenský ústřední archiv

„Je to autentická nahrávka srdcí dvou pamětníků,“ říká jeden z autorů projektu Martin Cizner.

Nápad zpracoval společně s Bernadett Királyovou, oba jsou studenty Ateliéru prostorové tvorby na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity T. Bati ve Zlíně.

„Chtěli jsme téma pojmout jinak, hledali jsme symbolickou cestu,“ vysvětlila Királyová.

Během tvůrčího procesu se setkávali se starosty obcí i pamětníky. Výsledkem je tříminutový záznam tlukotu srdcí uvedený krátkým vysvětlením. Ve 12 obcích se ozve v jeden okamžik, přesně ve 13 hodin.

Přestože studenti pracují s emocemi lidí, zároveň nechtějí vzbuzovat tíhu a úzkost.

„O správné formě jsme diskutovali dlouho. Je to nápad, z něhož by mohla vzniknout nová tradice, která bude růst,“ říká vedoucí ateliéru Michael Klang.

Cizner ani Királyová nepocházejí ze Zlínského kraje, a proto museli příběh plný nadějí, ale i nelidského zacházení a smrti nejprve objevit sami pro sebe.

Peklo existovalo, na Valašsku hned třikrát

Přečtěte si vzpomínky na dění na Ploštině, Vařákových pasekách a v Prlově.

Variant, jak téma pojmout, měli několik, kromě toho řešili také technické provedení. Nahrávka vznikla kombinací záznamů pořízených několika různými metodami. Pamětníky, kterým patří, slíbili nechat v anonymitě, oba jsou však přímo spojení s některým z vypálených míst.

„Podařilo se jim uchopit vážnou věc tak, aby ji mohli předat dalším mladým lidem,“ míní Klang.

Tlukot srdcí chtějí rozšířit i do dalších obcí

Starostům obcí se studentský nápad líbí a věří, že oživí tradiční pietní akce. „Je pravda, že klasický scénář na Ploštinu mnoho mladých lidí nepřiláká,“ uvažuje starosta Drnovic Tomáš Zicha.

Skutečnost, že tlukot srdcí spojí v jeden okamžik celou oblast, považují za symbolickou.

„Je důležité, aby se jednotlivé události spojily do souvislostí, a tak se předávaly dál,“ dodal prlovský starosta Jaromír Kratina.

Srdce bijící pro čtyři vypálená místa na Valašsku letos zazní jen v nejbližším okolí vypálených míst. Autoři ale doufají, že se postupně rozšíří dál.

„Lidé v těch obcích události z konce války znají. Připomínat by se měly i jinde,“ líčí Cizner.

Akce upozorní na události, při kterých v dubnu a na začátku května 1945 zemřelo přes padesát lidí. Některé Němci zastřelili, jiné násilím vehnali do hořících domů či jinak umučili. Důvodem bylo, že napomáhali partyzánům.

Tradičním symbolem hrůzných událostí je památník připomínající pasekářskou osadu Ploština, kterou v dubnu 1945 vypálili nacisté. Ten se dočká proměny za více než sto milionů korun. Práce začnou ještě letos.

Akce připomene památku padlých z konce druhé světové války na Valašsku v lokalitách Ploština (červená značka), Prlov (žlutá), Vařákovy Paseky (modrá) a Juřičkův mlýn (černá)

Akce připomene památku padlých z konce druhé světové války na Valašsku v lokalitách Ploština (červená značka), Prlov (žlutá), Vařákovy Paseky (modrá) a Juřičkův mlýn (černá)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

zpět na článek