iDNES.cz

O farmářské trhy je zájem, Valašské Meziříčí letos vyzkouší i dvoudenní

  13:44
Valašské Meziříčí letos nabídne dvanáct termínů pro konání farmářských trhů, akci navíc někdy protáhne z jednoho dne na dva. Sezona farmářských trhů odstartuje i v dalších městech. Ve Zlíně nebo Uherském Hradišti se ale neujaly, tradici zde mají stálá tržiště.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Tradičně se farmářské trhy budou konat v pátek. Zkušebně jsme ale vyčlenili také tři sobotní termíny a uvidíme, zda o ně bude zájem,“ řekla valašskomeziříčská místostarostka Yvona Wojaczková.

Trhy ve městě začnou 10. května. Najít volné soboty v termínu od května do konce října přitom nebylo zrovna snadné.

„Hledali jsme, aby se nekryly s termíny svateb v obřadní síni nebo s velkými akcemi v okolních městech,“ vysvětlila Wojaczková. Nakonec zvolili soboty 17. srpna, 14. září a 26. října.

Zároveň se trhy konají i v sousedním Vsetíně nebo Rožnově pod Radhoštěm, a pokud tedy lidé spojí nákup s výletem, mohou mít potraviny přímo od výrobců celou sezonu.

Ve Vsetíně akce pravidelně plní Dolní náměstí. Koná se jednou za dva týdny, letos počínaje 11. květnem. Termínů bude celkem třináct.

Zájem prodejců i nakupujících je stabilní a radnice trhům uzpůsobila také provoz na novém městském tržišti. Nové prodejní místo u radnice nemá zavedené akci konkurovat, a proto bude v naplánovaných termínech uzavřené.

O měsíc dříve než na Valašsku začne sezona farmářských trhů ve Fryštáku (13. dubna) nebo Valašských Kloboukách (5. dubna). Stánky tradičně nabídnou ovoce, zeleninu, med, uzeniny, sýry, ale také rukodělné výrobky z mnoha oborů: například dřevěné hračky, věci z kůže nebo textilu.

Pořadatelé pečlivě hlídají nabídku, aby odpovídala regionu. V Kloboukách vyhradí několik prodejních stolů i místním zahrádkářům na prodej vlastních výpěstků či třeba marmelád.

Trhy v Kroměříži na čas končí

Naopak ve Zlíně a Uherském Hradišti se farmářské trhy příliš neujaly. Města mají stálá tržiště s letitou tradicí, kde jsou zákazníci zvyklí nakupovat. Poptávka po čerstvém ovoci a zelenině, případně dalších farmářských nebo zemědělských produktech, tak byla uspokojená.

Ve Zlíně funguje městská tržnice Pod Kaštany se 114 prodejními místy a zákazníci jí dali přednost i v době, kdy se farmářské trhy ve městě konaly.

Kromě toho jim konkurovaly pravidelné jarmarky na náměstí Míru. Ten velikonoční je letos naplánovaný na 17. a 18. dubna.

Hradiště zase vyzkoušelo takzvané selské trhy na Mariánském náměstí. Akce měla za cíl rozhýbat trh. Zákazníkům se nabízely ke koupi čerstvé regionální produkty, ale zároveň to měla být možnost pro zemědělce či chovatele najít nová odbytiště.

„Byl to prostor pro rozšiřování a vznik nových firem. Trhy ale nenaplnily očekávání,“ uvedl mluvčí radnice Jan Pášma.

Po třech letech město trhy zrušilo a místo nich více podpořilo původní, léta zavedené tržiště u vlakového nádraží, které funguje každou středu a sobotu ráno.

Také v Kroměříži musí letos farmářské trhy oželet. V minulých letech je pořádala Platforma pro podporu sociálního podnikání na Kroměřížsku, letos ale nebudou.

„V příštích letech bychom se k pořádání rádi vrátili, letos to ale z mnoha důvodů udělat nemůžeme,“ uvedl Radan Šafařík, který pořadatele zastupuje.

Obliba farmářských trhů a výrobků obecně neustále roste. Dokazují to i čísla ministerstva zemědělství, které sleduje nárůst počtu ekologicky hospodařících zemědělců.

Za posledních deset let jich přibylo víc než dvojnásobek. Aktuálně jsou k dispozici údaje z roku 2017, kdy bylo v republice 4399 ekofarem. Z toho 391 je ve Zlínském kraji, což je čtvrtý nejvyšší počet.

„Nárůst zájmu v posledním období je opravdu značný. Farmářům se daří a to je samozřejmě spojeno se zájmem spotřebitelů,“ uvedla mluvčí svazu Pro-Bio Kristýna Vobecká.

zpět na článek