iDNES.cz

Hospodářům, kterým škodil medvěd, vyplatil Zlínský kraj 350 tisíc korun

  11:44
Více než 350 tisíc korun dostalo pětadvacet hospodářů ze Zlínského kraje, u nichž loni na podzim škodil medvědí tulák. Hejtmanství, které proplácení škod organizuje, tak uzavřelo loňskou medvědí epizodu.

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku. | foto: Svatava MlčochováiDNES.cz

„Ve většině případů medvěd způsobil škody na ovcích, včelstvech a včelích úlech,“ uvedla krajská radní odpovědná za životní prostředí Margita Balaštíková. Šelma ale zabila i další hospodářská zvířata jako kozy či králíky.

Na Vsetínsku a v Hostýnských vrších se medvěd pohyboval od poloviny září, naposledy se nechal vidět na konci listopadu.

Zhruba ve stejnou dobu se objevil podobně velký medvěd na severomoravské straně Beskyd (více čtěte v článku Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají).

Nedávno vznikla v blízkosti Visalají videonahrávka medvěda, který nepůsobil plaše (více v článku Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval).

Jestli je některé ze zvířat opravdu tulákem z Valašska, je ale obtížné určit.

„Ten, který bývá viděn v Moravskoslezských Beskydech, se chová jinak,“ poznamenal odborník na velké šelmy z chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy František Šulgan.

Ze severní Moravy má nahlášených přes třicet míst, kde někdo medvěda viděl. Jen v pěti případech ale šelma způsobila škody.

„Medvěd poničil úly, které byly volně postavené v lese. Jen těžko si nevezme, když se mu tak nabízí. A strhl jednu ovci,“ dodal Šulgan.

Ovce může ochránit pes, zabezpečit se dají i úly

Naproti tomu ve Zlínském kraji medvěd na podzim zabil na třicet ovcí a na místa, kde zabíjel, se opakovaně vracel. Začal sběrem přezrálého ovoce a přes vybírání včelínů se dostal až k ohradám s ovcemi.

Zlom přišel na Horní Jasénce ve Vsetíně, kde koncem září strhl prvních pět ovcí. O dva týdny později v Jarcové překonal další milník. Včelín obešel a vydal se přímo do ohrady s ovcemi. Agresivitu stupňoval, později si troufl i do zavřeného ovčína a poničil dveře rodinného domu.

Otázkou je, jestli se z jeho řádění poučili hospodáři. Dlouhé roky, kdy se v oblasti medvěd neukázal, chovali ovce v nechráněných ohradách na samé hranici lesa, případně měli v jedné ohradě s ovcemi i včelí úly.

Možnosti, jak je uchránit před medvědem, přitom jsou. Úly se dají zvednout na kůlech do výšky nebo opevnit kovovou mříží.

U ovcí může šelmu odradit dostatečně vysoký elektrický ohradník nebo třeba ovčácký pes.

„Chce to osvětu, aby se lidé dozvěděli, jaké mají možnosti. Třeba na psa mohou dostat dotaci a už mám informace, že to využívají,“ reagoval Václav Tomášek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Medvěd na Kroměřížsku zabil ovce a zničil včelín

20. října 2018

zpět na článek